Ksiądz-strażak uratował z pożaru Notre Dame relikwie korony cierniowej. "Byłem sam wśród płomieni"

Świat

Najcenniejsze relikwie znajdujące się w Katedrze Notre Dame ocalały dzięki odwadze wielu ludzi, ale wyniósł je z płonącego budynku kapelan paryskiej straży pożarnej Jean Marc Fournier. Dzięki katolickiej telewizji z Paryża możemy zaprezentować fragment wywiadu, w którym wspomina dramatyczne chwile, kiedy z ogarniętej płomieniami świątyni wynosił m.in. koronę cierniową Chrystusa.

Przechowywana w skarbcu katedry Notre Dame korona cierniowa to jeden z chrześcijańskich atrybutów-symboli męczeństwa Jezusa Chrystusa. Według Biblii, towarzyszyła Jezusowi w drodze krzyżowej i w czasie śmierci.

 

Dzięki bohaterskiej postawie 50-letniego księdza-strażaka korona nie ucierpiała w czasie pożaru.

 

- Zostałem wezwany na miejsce pożaru. Kiedy przybyłem do katedry, uznałem, że najważniejsze są dwie rzeczy: uratować koronę cierniową i Jezusa w świętym sakramencie - powiedział Jean Marc Fournier. - Wszedłem do środka. Nie było dymu ani ognia. Ale później rozpętało się piekło - oświadczył.

 

Jak stwierdził, przeraził go widok spadającej do środka katedry płonącej iglicy.

 

- Ogień szalał także na chórze mnichów. Chciałem ratować koronę cierniową, ale nie mieliśmy klucza do sejfu, w którym była trzymana. Razem z oficerem straży pożarnej szukalismy tego kodu dość długo. W tym czasie jeden z zastępów straży pożarnej polewał wodą relikwiarz, czyli pojemnik, w którym przechowywane są relikwie. Niestety, relikwiarz został zniszczony. Ale udało się uratować samą relikwię. Wynieśliśmy ją i przekazaliśmy policji. Później przeżegnałem się i wróciłem do środka. Byłem sam wśród płomieni. Kawałki płonącego dachu spadały wokół mnie. Ale ja nie bałem się. Przeżegnałem się i prosiłem Jezusa, aby ocalił swój dom - katedrę - relacjonował. 

 

Uratowano ok. 90 proc. relikwii i dzieł sztuki

 

Francuskie media poinformowały, że z pożaru katedry udało się uratować około 90 proc. znajdujących się tam bezcennych relikwii i dzieł sztuki, w tym m.in. kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz relikwie świętego Jana Pawła II.

 

Francuski minister kultury Franck Riester zapowiedział, że wszystkie cenne przedmioty ocalone z katedry zostaną przeniesione do pobliskiego muzeum w Luwrze.
 

Pożar w paryskiej katedrze Notre Dame wybuchł w poniedziałek wieczorem. Został ugaszony we wtorek rano. 

 

W wyniku pożaru zawaliła się iglica i dach. Struktura budowli i fasada zachodnia zostały ocalone.

 

Na tym etapie nie da się oszacować kosztu poniesionych strat, ale najprawdopodobniej chodzi o sumy liczone w setkach milionów euro - ocenił Bertrand de Feydeau z fundacji Patrimoine, działającej na rzecz zachowania francuskiego dziedzictwa kulturowego. 

 

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział we wtorek, że paryska katedra Notre Dame zostanie odbudowana w ciągu pięciu lat.

dk/ polsatnews.pl, KTO
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie