Pogrzeb Damiana Sobola. Wolontariusz odznaczony Orderem Odrodzenia Polski

Polska
Pogrzeb Damiana Sobola. Wolontariusz odznaczony Orderem Odrodzenia Polski
PAP/Darek Delmanowicz
Polsat News

Przemyśl pożegnał Damiana Sobola, który zginął w izraelskim ostrzale konwoju humanitarnego. W trakcie pożegnania odczytano listy od najwyższych władz państwowych. Polski wolontariusz został odznaczony Orderem Odrodzenia Polski.

Damian Soból zginął w wyniku izraelskiego ostrzału konwoju humanitarnego organizacji World Central Kitchen w Strefie Gazy.

Pożegnanie Damiana Sobola

Ostatnie pożegnanie polskiego wolontariusza odbyło się w kościele Salezjanów pw. Św. Józefa w Przemyślu. W trakcie uroczystości pogrzebowych odczytano listy od prezydenta Andrzeja Dudy oraz ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego. Damian Soból został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

W uroczystościach pogrzebowych oprócz rodziny i bliskich Damiana Sobola uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, oraz ambasador Palestyny w Polsce Mahmoud Khalifa i założyciel World Central Kitchen Jose Andres.

 

Po mszy kondukt żałobny przeszedł od ulicy Salezjańskiej do cmentarza przy ulicy Przemysława. Był zabezpieczony przez funkcjonariuszy policji i straży miejskiej.

 

Kondukt żałobny liczył kilkaset osób. Damian Soból spoczął na Cmentarzu Głównym przy ul. Słowackiego, w kwaterze P-76.

Atak na konwój humanitarny

Do ostrzału konwoju humanitarnego World Central Kitchen doszło 1 kwietnia. Zginęło siedem osób. Wśród ofiar oprócz Polaka byli obywatele Australii, Wielkiej Brytanii, jedna osoba z obywatelstwem amerykańsko-kanadyjskim i palestyński kierowca.

 

ZOBACZ: Pogrzeb Damiana Sobola. Podano datę

 

Konwój został ostrzelany z powietrza przez siły izraelskie w nadmorskim mieście Dajr al-Balah. 12 kwietnia Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, iż ciało Damiana Sobola zostało sprowadzone do Polski.

jk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie