Największa wieś w Polsce. Niejedno miasteczko patrzy z zazdrością

Polska
Największa wieś w Polsce. Niejedno miasteczko patrzy z zazdrością
Freepik
Największa wieś w Polsce

Chociaż formalnie jest wsią, zaskakuje wielkością i infrastrukturą, pokonując w tej kategorii wiele miasteczek w kraju. Największa wieś w Polsce to miejsce, które dynamicznie rozwija się, przyciągając coraz większą liczbę mieszkańców. Przyjrzymy się bliżej, czym charakteryzuje się Józefosław, bo o nim mowa, i co wpłynęło na jego imponujący rozkwit.

Józefosław jest położony w województwie mazowieckim, a dokładniej w powiecie piaseczyńskim, w gminie Piaseczno. W jego bliskim sąsiedztwie znajduje się Las Kabacki. Józefosław zyskał status największej wsi w Polsce dzięki swojej populacji, która obecnie przekracza 14 tysięcy mieszkańców.

 

ZOBACZ: Niespodziewane uderzenie mrozu. Zagrożone uprawy, IMGW ostrzega

 

Współczesny rozwój Józefosławia zaczął nabierać tempa wraz z rosnącą suburbanizacją stolicy. To sprawiło, że wieś stała się atrakcyjna dla osób szukających alternatywy dla miejskiego zgiełku.

Największa wieś w kraju. Czym jeszcze wyróżnia się Józefosław?

Największa wieś w Polsce wyróżnia się liczbą mieszkańców, jak również gęstością zaludnienia. Józefosław jest doskonale skomunikowany z Warszawą dzięki bliskości drogi krajowej 79 oraz obecności linii autobusowych. Takie połączenie sprawia, że mieszkańcy mogą łatwo dojeżdżać do pracy w stolicy, jednocześnie ciesząc się spokojem i przestrzenią wiejskiego życia.

 

Mimo statusu wsi Józefosław posiada rozbudowaną infrastrukturę, która obejmuje nowoczesne osiedla mieszkaniowe, sklepy, placówki edukacyjne oraz miejsca rekreacji. To wszystko sprawia, że coraz więcej ludzi decyduje się na przeprowadzkę.

 

ZOBACZ: Samolot awaryjnie wylądował na warszawskim bagnie. Wrak stał się lokalną atrakcją

Czy w Polsce znajdują się inne tak duże wsie?

Choć Józefosław jest największą wsią w kraju, w Polsce znajduje się więcej miejscowości o imponującej liczbie mieszkańców. Kolejną wsią pod względem populacji są Kozy znajdujące się w województwie śląskim, w powiecie bielskim. Mieszka tam ponad 13 tysięcy osób.

 

Nieco mniej zamieszkuje w Koziegłowach leżących na terytorium województwa wielkopolskiego. Liczba mieszkańców przekracza 11 tysięcy osób. Ostatnią polską wsią, której populacja przekroczyła 10 tysięcy mieszkańców, jest Jabłonna w województwie mazowieckim.

red / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie