Komu przysługuje ulga na dziecko w 2024 roku? Oto kompletna lista

Biznes
Komu przysługuje ulga na dziecko w 2024 roku? Oto kompletna lista
Freepik
Komu przysługuje ulga na dziecko w 2024 roku? Oto kompletna lista

Ulga na dziecko to świadczenie, które zostało przewidziane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ze względu na swoją specyfikę może dotyczyć praktycznie każdej rodziny, ale nie każdy będzie miał możliwość skorzystania z niej. Sprawdź, kto jest upoważniony do ulgi na dziecko w 2024.

Ulga na dziecko jest regulowana art. 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli ustawą o PIT. Polega ona na tym, że uprawnieni opiekunowie prawni mogą odliczyć ustalone kwoty od podatku dochodowego, który jest wykazywany w zeznaniu rocznym. Kwoty zmniejszają następnie wysokość podatku do zapłaty lub generują nadpłatę, którą wypłacana jest podatnikowi przez urząd skarbowy. Alternatywnie nadpłata może zostać przekazana na poczet zaległości podatkowych.

Czym jest ulga na dziecko? Jakie warunki należy spełnić?

Ulga przysługuje na każde dziecko małoletnie i pełnoletnie, które się edukuje oraz pełnoletnie otrzymujące rentę socjalną lub zasiłek pielęgnacyjny. W przypadku małoletnich nie ma żadnych dodatkowych warunków do spełnienia. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku pełnoletnich: gdy do 25. roku życia się uczą, opiekunowie prawni nie uzyskują dochodów lub przychodów powyżej 12-krotności renty socjalnej, mogą oni skorzystać z ulgi.

 

W przypadku opiekunów prawnych pierwszym warunkiem do skorzystania z ulgi na dziecko jest wykazywanie dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych. Wtedy mogą oni zostać opodatkowani ryczałtowo lub liniowo. Istotne jest także to, aby opiekunowie wykazywali również dochód opodatkowany w skali podatkowej.

 

ZOBACZ: Zła wiadomość dla rolników. IMGW wydało ostrzeżenie

 

Drugi warunek jest ważny dla rodziców jedynaka. Nie skorzystają oni z ulgi na dziecko, jeśli uzyskują przychody powyżej 112 tys. zł i samotnie wychowują dziecko lub gdy przychód przekracza 56 tys. zł na osobę. W przypadku większej liczby dzieci, wspomniane limity nie obowiązują.

Ile wynosi ulga na dziecko?

Wysokość świadczenia uzależniona jest od liczby dzieci, nad którymi jest sprawowana władza oraz kwoty podatku i składek. Przepis art. 27 ust. 2 ustawy o PIT wskazuje, że ulga wynosi 92,67 zł na miesiąc na pierwsze i drugie dziecko, 166,67 zł na miesiąc na trzecie dziecko oraz 225 zł na miesiąc na czwarte i kolejne.

 

Oznacza to, że rodzina z jednym dzieckiem w ciągu roku odliczyć może 1112,04 zł, a czwórką 6924,12 zł. Ustawa nie przewiduje górnej granicy.

red / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie