Ukraina. Kradli drzewo z Czarnobyla. Grupa przestępców w zakazanej strefie

Świat
Ukraina. Kradli drzewo z Czarnobyla. Grupa przestępców w zakazanej strefie
Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy
Jedno ze zdjęć dokumentujących kradzież drewna

Operacja ukraińskich służb pozwoliła na zatrzymanie członków grupy przestępczej, którzy nielegalnie ścinali i wywozili drzewa ze strefy czarnobylskiej. Procederem kierował urzędnik państwowego przedsiębiorstwa. Przestępcy wyrządzili szkody na kwotę w przeliczeniu ponad siedmiu milionów złotych.

Państwowa Agencja Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia poinformowała we wtorek o działaniach podejmowanych w związku z próbami nielegalnej wycinki w lasach otaczających Czarnobyl. We wspomnianej strefie funkcjonuje rezerwat czarnobylski o powierzchni blisko 230 tysięcy hektarów.

 

ZOBACZ: "Przełom". Ukraina z nową możliwością zawarcia małżeństwa

 

To chroniony teren, do którego dostęp został ograniczony po wysiedleniu ludzi i awarii w elektrowni czarnobylskiej w 1986 roku. W konsekwencji ogromny teren stał się azylem przyrodniczym. Jednak w ostatnim czasie konieczne było wzmocnienie kontroli wojska i policji podczas wjazdu na teren strefy i naprawa infrastruktury zabezpieczającej strefę. Stało się tak po serii kradzieży drzewa z rezerwatu.

 

Jak wskazuje agencja, w ciągu kilku miesięcy wykryto naruszenia związane z wycinkami o łącznej wartości ponad 72 mln hrywien, co w przeliczeniu na złotówki daje ponad siedem mln złotych. W strefie ustalono działalność zorganizowanej grupy przestępczej, która specjalizowała się w pozyskiwania drewna dębowego.

Kradzież drzewa w Czarnobylu. Zamieszany urzędnik i policjant

Wzmożone kontrole to pokłosie operacji służb z końca marca, kiedy ukraińska prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób zajmujących się kradzieżą drewna w czarnobylskiej strefie. Ujęci sprawcy usłyszeli zarzuty nielegalnej wycinki, transportu i sprzedaży nielegalnie ściętych drzew.

 

Zatrzymano dyrektora państwowego przedsiębiorstwa "Puszcza Północna", który miał kierować cały procederem. Kolejne osoby to trzech prywatnych biznesmenów oraz funkcjonariusz policji, który umożliwiał bezproblemowe wywożenie drewna ze strefy.

 

ZOBACZ: Ukraina. Sprowadzali auta dla wojska, sprzedali je w sieci. Wojskowy zatrzymany

 

Biuro Prokuratura Generalnego Ukrainy wskazało, że dyrektor zapewnił przedsiębiorcom odpowiednie dokumenty na wjazd do strefy w listopadzie 2023 roku. Ci zorganizowali potrzebny sprzęt i wycinali między innymi stuletnie dęby.

 

Pozyskane nielegalnie drewno wywożono do Kijowa i bez koniecznych pozwoleń sprzedawano firmie z branży produkcji drewna. W śledztwie ustalono, że przestępcy w strefie wycieli ponad 180 dębów, olch i brzóz. Funkcjonariusze zabezpieczyli około tysiąca kłód.

Jakub Krzywiecki / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie