W Warszawie zawyją syreny. Rafał Trzaskowski tłumaczy

Polska
W Warszawie zawyją syreny. Rafał Trzaskowski tłumaczy
Polsat News
W piątek w Warszawie zawyją syreny

Prezydent Warszawy poinformował w mediach społecznościowych, że w piątek o godz. 12 w stolicy zawyją syreny. "Pokażmy, że łączy nas pamięć" - napisał Rafał Trzaskowski. 

W piątek mija 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Stolica odda hołd bohaterom w południe, kiedy w całej Warszawie zawyją syreny. 

 

"Jak co roku w rocznicę powstania w getcie warszawskim zostaną uruchomione syreny alarmowe na terenie Warszawy. W ten symboliczny sposób chcemy upamiętnić Bohaterów tamtych wydarzeń. Tego dnia zachęcam wszystkich Państwa, aby przystanąć na chwilę i oddać hołd oraz wziąć od wolontariuszy papierowego żółtego żonkila, który stał się symbolem zbiorowej pamięci o powstańcach getta" - poinformował wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski.

 

Sygnał potrwa minutę i będzie to sygnał ciągły.

Akcja Żonkile. Dwumilionowy żonkil w historii akcji

Z kolei Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN po raz dwunasty zorganizuje społeczno-edukacyjną akcję Żonkile. 19 kwietnia wolontariusze wręczą na ulicach stolicy dwumilionowy żonkil w historii akcji.

 

- Akcja Żonkile nie służy poparciu żadnej ideologii, państwa czy narodu. Jest wyrazem naszej pamięci o tych, którzy w beznadziejnej sytuacji walczyli o człowieczeństwo. 19 kwietnia przypnijmy razem żółty żonkil na znak, że łączy nas pamięć – powiedziała podczas czwartkowej konferencji prasowej Łucja Koch, zastępczyni dyrektora Muzeum POLIN.

 

- Żółty papierowy żonkil stał się synonimem szacunku i pamięci o powstaniu. Zaś sama akcja na dobre wpisała się w warszawski krajobraz, gdzie na trawnikach i skwerach z początkiem kwietnia zakwitają żółte kwiaty, zwiastując wiosnę nierozerwalnie łączą się z pamięcią o uwięzionych w getcie powstańcach i cywilach 1943 roku.

 

Organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcja Żonkile ma na celu rozpowszechnianie wiedzy na temat samego powstania, jednak przez lata stała się również symbolem otwartości, solidarności, a także niezgody na okrucieństwo wojny – mówiła Łucja Koch.

Paulina Godlewska / sgo / Polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie