Rosja. Rozbił się bombowiec Tu-22M3. Ukraińcy się przyznali

Świat
Rosja. Rozbił się bombowiec Tu-22M3. Ukraińcy się przyznali
Media społecznościowe/MON Rosji
Katastrofa bombowca Tu-22M3

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o katastrofie bombowca Tu-22M3. Jako przyczynę Rosjanie wskazują awarię techniczną. Do zestrzelenia bombowca przyznali się jednak Ukraińcy. "Po raz pierwszy jednostki rakiet przeciwlotniczych Sił Powietrznych we współpracy z Głównym Zarządem Wywiadu zniszczyły bombowiec strategiczny dalekiego zasięgu Tu-22M3" - czytamy w komunikacie

Zgodnie z oficjalnym komunikatem bombowiec spadł w Kraju Stawropolskim, regionie na północ od Kaukazu. Do katastrofy miało dojść w trakcie powrotu z misji bojowej, lecz w momencie "awarii technicznej" Tu-22M3 nie przenosił uzbrojenia.

 

Gubernator Władimir Władimirow przekazał, że piloci katapultowali się ze spadającego samolotu. Dwóch trafiło do szpitala, a trzeci "został ewakuowany z miejsca zdarzenia". Później gubernator poinformował, że trzeci z członków załogi zmarł. Nadal trwają poszukiwania czwartego lotnika.

Rosja mówi o usterce. Ukraina przyznaje się do zestrzelenia bombowca

Generał Mykoła Ołeszczuk, dowódca Sił Powietrznych Ukrainy, potwierdził, że katastrofa bombowca to dzieło Ukraińców. 

 

"Po raz pierwszy jednostki rakiet przeciwlotniczych Sił Powietrznych we współpracy z Głównym Zarządem Wywiadu zniszczyły bombowiec strategiczny dalekiego zasięgu Tu-22M3, nośnik pocisków manewrujących Ch-22, których rosyjscy terroryści używają do uderzania w spokojne ukraińskie miasta" - przekazał w mediach społecznościowych.

 

ZOBACZ: Rosyjski bombowiec pozbawił Woroneż prądu. Piloci bezkarni

 

Jak dalej wymieniał, Ukraińcom udało się odeprzeć nocny nalot Rosjan. Poza bombowcem zniszczyli 29 innych celów, m.in. dwa pociski manewrujące Ch-22. Zlikwidowali też 14 bezzałogowców szturmowych typu Shahed-131/136, 11 kierowanych pocisków powietrznych Ch-59/Ch-69 i dwa pociski manewrujące Ch-101/Ch-555.

 

Dziennikarze "Ukraińskiej Prawdy" już wcześniej pytali o wypadek rzecznika Sił Powietrznych Ukrainy. - Nie mogę ci ani potwierdzić, ani zaprzeczyć. Na razie sprawdzamy informacje - mówił wówczas Ilja Jewłasz. 

Bombowiec Tu-22M3. Samolot używany przez Rosję ma szczególną cechę

Samoloty Tu-22M - w zależności od wersji - to bombowce średniego lub dalekiego zasięgu. Są wykorzystywane przede wszystkim do uderzeń bombowo-rakietowych na cele naziemne. Kreml stosuje je chociażby w walce przeciw Ukrainie. Szczególną cechą samolotu jest zmienna geometria skrzydeł, co pozwala dopasowanie charakterystyk siły nośnej przy różnych prędkościach.

 

ZOBACZ: Rosja i jej propaganda. Cztery linie dezinformacji, RCB wydało ostrzeżenie

 

W pobliżu granicy z Krajem Stawropolskim znajduje się lotnisko wojskowe Mozdok (Osetia Północna), gdzie stacjonują rosyjskie Tu-22M3, z których Federacja Rosyjska wystrzeliwuje pociski. 

Nocny ostrzał Ukrainy. Rosjanie wysłali rakiety i drony

W nocy z czwartku na piątek Rosja zaatakowała Ukrainę rakietami różnych typów i bezzałogowymi statkami powietrznymi. Według oświadczenia dowódcy Sił Powietrznych Ukrainy, Rosjanie użyli 22 pocisków rakietowych różnego typy i 14 dronów szturmowych. 29 obiektów udało się zniszczyć. 

 

Nad ranem w ukraińskim Dnieprze rozległa się seria eksplozji, rosyjskie pociski spadły także na obwód odeski.

 

ZOBACZ: Rosja sama sobie szkodzi. Nowa taktyka Ukrainy

 

W wyniku rosyjskiego ataku na Dniepr zginęły dwie osoby, a 15 zostało rannych - przekazał szef administracji obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak.

 

W Synelnikowym zginęło kolejne sześć osób, w tym dwoje małych dzieci, ale liczba rannych i ofiar może jeszcze wzrosnąć. Siły rosyjskie zaatakowały też Krzywy Róg pociskami rakietowymi i dronami szturmowymi, trzy osoby zostały ranne. 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie