Łotwa chce zaminować granicę z Rosją. Ma jednak spory problem

Świat
Łotwa chce zaminować granicę z Rosją. Ma jednak spory problem
AP Photo/Vadim Ghirda/Google Maps
Łotwa chce zaminować granicę z Rosją

Łotysze przy granicy z Rosją postawili obronne konstrukcje, a w planach mają także zaminowanie granicy. Z tym ostatnim może nie pójść jednak łatwo. Chociaż Ryga znalazła potencjalnych dostawców, sektor zbrojeniowy jest do tego stopnia obciążony zamówieniami, że nie wiadomo, czy miny dotarłyby do Łotwy na czas.

Łotwa chce zaminować granicę z Rosją, jednak na przeszkodzie może jej stać trudna sytuacja na rynku zbrojeniowym. Popyt na militaria jest tak duży, że firmy nie nadążają z produkcją.


- Określiliśmy potencjalnych dostawców, ale musimy być świadomi, że konkurujemy z siłami zbrojnymi innych krajów. Patrząc na przykład Ukrainy, miny okazały się dobrym i niezbyt drogim narzędziem zwalczania przeciwnika - powiedział przedstawiciel łotewskich sił zbrojnych płk Guntars Strazditis, cytowany przez tamtejsze media. 

Łotwa chce ustawić miny przy granicy. Zapora powstanie w razie potrzeby

Pułkownik stwierdził, że nie wie, kiedy uda się wojsku pozyskać miny, jednak zapewnił, iż pozostaje "dobrej myśli". Uważa, że jego kraj zakupi odpowiednią ilość tej broni i stanie się to "na czas".

 

ZOBACZ: Łotwa planuje wzmocnić zabezpieczenia na granicy z Białorusią. Rozważa zaminowanie


Jak przypomniał, łotewski resort obrony od dawna planował zaminowanie granicy z Rosją. Dodał, że jego państwo "nie będzie zaminowywać granicy w czasie pokoju, ale miny zmagazynuje w pobliżu" - w bezpiecznych magazynach, aby w razie potrzeby można było je szybko rozmieścić.

Łotwa szykuje się na ewentualny atak. Zabezpiecza granicę

Płk. Strazditis przekazał także, że od 5 marca łotewskie wojsko umieszcza na granicy z Federacją Rosyjską systemy Hesco i konstrukcje wypełnione ziemią lub piaskiem, które chroniłyby przed ewentualnym atakiem wroga.  

 

ZOBACZ: Zmiany przy granicy z Białorusią. Strażnicy z nowymi zadaniami


Trwają także formalności dotyczące przekopu dróg. Prowadzone są przedsięwzięcia w celu zakupienia i rozmieszczenia w pobliżu granicy tzw. zębów smoka. Plan przewiduje także powstanie rowów przeciwpancernych i budowę innych "stanowisk obronnych".  


W związku z tym wojskowy zaznaczył, że na terenach przygranicznych można zauważyć coraz więcej żołnierzy pracujących przy rozbudowach lub biorących udział w szkoleniach.  

Karina Jaworska / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie