GIS ostrzega przed ortoreksją. Może dotknąć tych, którzy dbają o zdrowie

Polska
GIS ostrzega przed ortoreksją. Może dotknąć tych, którzy dbają o zdrowie
2102033/Pixabay
Główny Inspektorat Sanitarny informuje, że u nielicznych przesadna dbałość o zdrowie może przerodzić się w zaburzenie

Zdrowie i dobre samopoczucie w niemałym stopniu zależy od aktywności fizycznej i właściwej diety. Jednak - jak zauważa Główny Inspektorat Sanitarny - u nielicznych przesadna dbałość o te rzeczy może przerodzić się w zaburzenie - ortoreksję. Osoby nią dotknięte mają obsesje na punkcie odpowiedniego planowania i przygotowywania posiłków.

"Sięganie po jedzenie w dzisiejszych czasach staje się coraz łatwiejsze. Sklepy oferują już nie tylko określone produkty, ale też gotowe śniadania, lunche i przekąski" - przekazała psycholog Paulina Pawełczyk-Jabłońska z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.

 

Jak zauważa ekspertka, dlatego w ostatnim czasie duży nacisk położono na zwiększenie świadomości żywieniowej.

 

"Takie podejście do zachowań żywieniowych wydaje się być słuszne, tylko pod warunkiem, że nie popadamy w skrajności" - oceniła psycholog.

 

Ekspertka dodała, że "coraz większa moda, w niektórych środowiskach przyjmująca miano presji spowodowały, że coraz więcej ludzi zaczęło zwracać uwagę na pochodzenie i jakość produktów, które spożywają".

Nadmierna koncentracja na diecie może prowadzić do zaburzenia

"Niestety, jak każde zachowanie, tak i nadmierne koncentrowanie się na diecie, doczekało się swojej skrajności, która została nazwana ortoreksją. To jednostka chorobowa należąca do grupy zaburzeń odżywiania. Charakteryzuje się nadmierną koncentracją na wyłącznie tzw. zdrowej żywności" - podkreśliła Pawełczyk-Jabłońska.

 

Psycholog wyjaśniła, że zaburzenie to w większości przypadków rozpoczyna się dosyć niepozornie.

 

"Z czasem osoba z tym zaburzeniem zaczyna kontrolować pochodzenie wszystkich produktów, które spożywa. Coraz więcej uwagi poświęca na czytanie etykiet i samodzielne przyrządzanie posiłków (...). Zachowaniom osoby chorej na ortoreksję przyświeca jeden cel: osiągnięcie i utrzymanie zdrowia poprzez stosowanie rygorystycznej diety opartej tylko i wyłącznie na zdrowych, nieprzetworzonych produktach" - podkreśliła ekspertka. 

 

ZOBACZ: Dieta wegańska sprzyja zdrowiu. Eksperci mają nowe wyniki badań


Psycholog zauważyła, że przez "ciągłą kontrolę spożywanych produktów oraz poczucie winy spowodowane niedostatecznym przestrzeganiem zdrowej diety osoby z ortoreksją stopniowo wycofują się z życia społecznego".

 

Dlatego - jak podkreśla ekspertka - zaburzenia tego nie wolno bagatelizować. "Gdy zauważymy objawy bądź zachowania, które zaczną nas niepokoić warto skonsultować się ze specjalistą" - dodała.

Michał Blus / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie