Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyła alerty

Polska
Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyła alerty
flickr/Maciej Michalec
Trwa akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

Rusza kolejny etap akcji szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało do mieszkańców czterech województw ostrzeżenia przed zrzucanymi nad lasami szczepionkami. "Nie dotykaj szczepionki i nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!" - czytamy w wiadomości.

"Szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie. Alert RCB został wysłany do odbiorców w województwach: świętokrzyskim, małopolskim, podkarpackim i części województwa łódzkiego" - przekazało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w mediach społecznościowych.

 

"Nie dotykaj szczepionki! Nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!"- ostrzeżono. 

 

Szczepionki będą zrzucane z samolotów, z pominięciem terenów zurbanizowanych i akwenów. Kapsułki będą też wykładane wokół osiedli.

 

W trakcie akcji i przez 14 dni po jej zakończeniu, należy trzymać w zamknięciu mięsożerne zwierzęta domowe. Zalecane jest też, by w czasie akcji szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie zrezygnować z polowań.

Jak wygląda szczepionka dla lisów?

Szczepienie wykonuje się przy użyciu doustnej szczepionki RABADROP umieszczonej we wnętrzu przynęty. Przynęta ma kształt krążka lub kwadratu, jest koloru brunatno-zielonego i ma intensywny rybny zapach.

 

ZOBACZ: Szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie. Alerty RCB dla kilku województw

 

Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać. Lisy nie podejdą do tych z zapachem człowieka. W razie kontaktu ze szczepionką należy zgłosić się do lekarza.

Michał Blus / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie