Szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie. Alerty RCB dla kilku województw

Polska
Szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie. Alerty RCB dla kilku województw
Pixabay/RCB
Alerty rozesłano do mieszkańców czterech województw

Przez kolejne dwa tygodnie potrwa akcja szczepienia lisów. Szczepionki będę rozrzucane z samolotów. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alerty dla mieszkańców czterech województw. "Nie dotykaj kapsułki i nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!" - czytamy w rozesłanej wiadomości.

W środę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alerty dla mieszkańców czterech województw o planowanej akcji szczepienia lisów. Szczepionki będą zrzucane z samolotów od czwartku do 17 kwietnia. 

 

Powiadomienia otrzymali mieszkańcy: woj. podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego i części województwa kujawsko-pomorskiego.

 

"Uwaga! W dniach 4-17.04 z samolotów będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie" - czytamy w powiadomieniu.

 

"Nie dotykaj kapsułki i nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!" - dodano.

Jak wygląda szczepionka dla lisów?

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Radomiu informuje, że szczepienie wykonuje się przy użyciu doustnej szczepionki RABADROP umieszczonej we wnętrzu przynęty. Przynęta ma kształt krążka lub kwadratu, jest koloru brunatno-zielonego i ma intensywny rybny zapach.

 

ZOBACZ: Groźna pogoda. Połowa Polski w alertach IMGW

 

Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać. Lisy nie podejmą tych z zapachem człowieka. W razie kontaktu ze szczepionką należy zgłosić się do lekarza.

 

Podczas akcji rozrzucania szczepionek oraz przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt. W razie kontaktu ze szczepionką zwierzaka należy zgłosić się z pupilem do lekarza weterynarii.

Paulina Godlewska / sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie