Nietypowe zamknięte posiedzenie rządu. Powodem "narastający kryzys"

Polska
Nietypowe zamknięte posiedzenie rządu. Powodem "narastający kryzys"
PAP/ Marcin Obara
Premier Donald Tusk na posiedzeniu rządu

- Dzisiaj będziemy mieli nietypowe posiedzenie rządu - oznajmił Donald Tusk. Premier zaprosił na zamknięte dla mediów spotkanie szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Szefa Sztabu Generalnego WP i Dowódcę Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Powodem jest "narastający konflikt na Bliskim Wschodzie" i sytuacja przebywających tam polskich żołnierzy

Premier Donald Tusk otwierając we wtorek obrady rządu, poinformował, że pierwsza część posiedzenia będzie "nietypowa" i odbywała się "w trybie zastrzeżonym".

 

- Poprosiłem o uczestnictwo w pierwszej części posiedzenia rządu pana Jacka Siewierę, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, który reprezentuje też pana prezydenta - oznajmił premier.  Wśród zaproszonych na nietypowe posiedzenie znalazł się też gen. Wiesław Kukuła, Szef Sztabu Generalnego WP i gen. Maciej Klisz Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych. 

Posiedzenie bez mediów. Bezpieczeństwo Polski a Bliski Wschód

Przyczyną niezwykłego trybu posiedzenia jest konieczność omówienia bezpieczeństwa Polski w kontekście sytuacji międzynarodowej. 

 

- Sytuacja na Bliskim Wschodzie dotyczy bezpośrednio także naszych żołnierzy, którzy są obecni jako uczestnicy kontyngentów Narodów Zjednoczonych w Libanie, Iraku. To wystarczający powód, by uzyskać szczegółową informację o sytuacji naszych żołnierzy - powiedział premier.

 

ZOBACZ: Donald Tusk: Europa potrzebuje Żelaznej Kopuły

 

Dodał, że analizie poddane będzie też całkowite bezpieczeństwo Polski w sytuacji narastającego konfliktu na Bliskim Wschodzie. - Będę prosił o ocenę tej sytuacji panów generałów, pana ministra Siewiere i ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, ministra spraw zagranicznych i ministra koordynatora służb specjalnych - oświadczył szef rządu

 

Następnie poprosił media o opuszczenie sali. 

 

W kolejnej części posiedzenia rząd ma zająć się m.in. W porządku obrad jest m.in. omówienie przygotowanej przez resort funduszy i polityki regionalnej nowelizacji ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Chodzi o usprawnienie wdrażania Krajowego Planu Odbudowy. 

Atak Iranu na Izrael. Netanjahu planuje odwet

Przypomnijmy, że w nocy z soboty na niedzielę Iran wystrzelił w kierunku Izraela około 300 dronów i pocisków rakietowych. Według Sił Obrony Izraela 99 proc. dronów i pocisków zostało przechwyconych z pomocą sojuszniczego myślistwa i izraelskiego systemu obrony powietrznej. 

 

ZOBACZ: Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Apel do Izraela i Iranu o powściągliwość

 

Irańskie siły zbrojne, Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej potwierdziły, że drony i pociski rakietowe wystrzelone w stronę Izraela są odwetem za bombardowanie irańskiego konsulatu w Damaszku, w którym 1 kwietnia zginęło 16 osób, w tym wysocy rangą irańscy generałowie. 

 

Stany Zjednoczone oraz sąsiadujące z Izraelem i Iranem kraje dążą do deeskalacji konfliktu. Według izraelskich mediów tamtejsze Ministerstwo Obrony i armia uważają, że Tel Awiw musi zareagować na atak Teheranu, ale bez szkody dla koalicji pod przywództwem Waszyngtonu i wywołania wojny w regionie. 

Aleksandra Kozyra / sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie