Donald Tusk: Europa potrzebuje Żelaznej Kopuły

Polska
Donald Tusk: Europa potrzebuje Żelaznej Kopuły
Krystian Maj/KPRM
Premier Donald Tusk oraz szefowa rządu Danii Mette Frederiksen

- Budowa Żelaznej Kopuły przeciw rakietom i dronom jest potrzebna (...). Ostatni atak na Izrael potwierdził jak ważne są takie instalacje. Nie ma powodu, żeby Europa takiego systemu nie miała - powiedział Donald Tusk. Premier gościł w poniedziałek w KPRM duńską szefową rządu Mette Frederisken.

Późnym popołudniem premier Donald Tusk spotkał się w Warszawie z premier Królestwa Danii Mette Frederiksen. To kolejne spotkanie z przedstawicielem państw skandynawskich w ostatnich tygodniach - wcześniej w KPRM pojawili się szefowie rządu ze Szwecji, Norwegii oraz Finlandii. Podczas tych spotkań głównymi tematami była współpraca gospodarcza oraz kwestie bezpieczeństwa w kontekście rosyjskiej agresji.

 

- Pracujemy razem z Danią nad jasnym i uczciwym stanowiskiem na temat wojny w Ukrainie. Bezpieczeństwo Europy jest dla nas priorytetem - powiedział Donald Tusk. Premier przypomniał, że na początku 2025 roku Polska przejmie rotacyjną prezydencję w Unii Europejskiej, a po sześciu miesiącach przekaże ją właśnie Danii. 

 

ZOBACZ: Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Donald Tusk komentuje

 

- Dla nas ważne są wspólne tematy: rozszerzenie Wspólnoty, a także wzmocnienie bezpieczeństwa żywnościowego, energetycznego oraz militarnego - powiedział szef rządu. I dodał, że konieczna jest budowa Żelaznej Kopuły podobnej do tej w Izraelu. 

Polska chce budować Żelazną Kopułę

- Nie trzeba mieć dużej wyobraźni, by rozumieć, że Europa jest też w strefie zagrożenia. Dlatego cieszę się, że pani premier pozytywnie zareagowała na moją propozycję, by Polska dołączyła do projektu w Europie, który będzie budował skutecznie kopułę chroniącą nasze niebo - mówił premier.

 

- Dania, Niemcy oraz Wielka Brytania współpracują w ramach NATO nad europejskim systemem obrony. Ostatnie zdarzenia, atak Iranu na Izrael potwierdził, jak ważne są takie instalacje. Nie ma żadnego powodu, aby Europa nie miała takiej tarczy antyrakietowej - dodał lider Platformy Obywatelskiej.

 

ZOBACZ: Donald Tusk zwrócił się bezpośrednio do Benjamina Netanjahu."Reakcja budzi zrozumiałą złość"

 

Szefowa duńskiego rządu wskazała, że "liczba ataków powietrznych na Ukrainę wzrosła". - Musimy wesprzeć Kijów w zakresie obrony przeciwlotniczej - dodała Mette Frederiksen. Polityk dodała, że "są kraje, które muszą skupić się na budowaniu własnej obronności".

 

Liderzy państwa mają kontynuować wieczorem rozmowy na temat współpracy obu stolic. 

"Żelazna Kopuła" chroni izraelskie niebo

"Żelazna Kopuła" jest stosowana do ochrony obiektów wojskowych i cywilnych przed częstym ostrzałem rakietowym ze Strefy Gazy i Libanu. Izrael rozpoczął budowę systemy po wojnie w Libanie w 2006 roku, a następnie został wsparty technologią i finansowaniem ze strony USA. Według izraelskiej firmy wojskowej Rafael, która brała udział w projektowaniu systemu, jego skuteczność wynosi około 90 proc.

 

Każda bateria "Żelaznej Kopuły" składa się z trzech głównych części: radarowego systemu wykrywania, komputera obliczającego trajektorię nadlatującej rakiety oraz wyrzutni, która wystrzeliwuje pociski przechwytujące, jeśli rakieta prawdopodobnie uderzy w obszar zabudowany lub strategiczny. Jej zasięg wynosi 70 km.

Piotr Białczyk / sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie