Komisja ds. wyborów kopertowych. Wśród przesłuchiwanych Łukasz Szumowski

Polska Aleksandra Boryń / sgo / Polsatnews.pl
Komisja ds. wyborów kopertowych. Wśród przesłuchiwanych Łukasz Szumowski
Polsat News
Były minister zdrowia stanie przed komisją śledczą

We wtorek na kolejnym posiedzeniu komisji śledczej ds. wyborów kopertowych zostanie przesłuchany były minister zdrowia Łukasz Szumowski. Członkowie komisji będą rozmawiać także z Pawłem Skórą, który pełnił funkcję dyrektora Pionu Informatyki i Telekomunikacji Poczty Polskiej.

We wtorek o godz. 10 sejmowa komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych zebrała się na kolejnym posiedzeniu. Przesłuchanie dotyczy dwóch świadków: byłego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz byłego dyrektora Pionu Informatyki i Telekomunikacji Poczty Polskiej Pawła Skórę. 

Przesłuchanie Łukasza Szumowskiego ws. wyborów korespondencyjnych 

Wybory prezydenckie - zgodnie z zarządzeniem marszałek Sejmu z lutego 2020 r. - miały się odbyć 10 maja 2020 r. w formule głosowania korespondencyjnego z powodu epidemii COVID-19. Jednak na trzy dni przed zaplanowanym terminem Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że ponieważ obowiązująca regulacja prawna pozbawiła PKW instrumentów koniecznych do wykonywania jej obowiązków, głosowanie 10 maja 2020 r. nie może się odbyć.

 

Ostatecznie wybory odbyły się 28 czerwca (I tura), a obywatele wybierali prezydenta oddając głosy w lokalach wyborczych.

 

Do tej pory komisja przesłuchała m.in. prokurator Ewę Wrzosek, która zeznała, że "decyzja ówczesnej wiceszefowej Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów Edyty Dudzińskiej o umorzeniu śledztwa ws. wyborów korespondencyjnych na pewno nie była samodzielna". 

 

ZOBACZ: Komisja ds. wyborów kopertowych. Dariusz Joński wyłączony z przesłuchania

 

Przypomnijmy, że Wrzosek 23 kwietnia 2020 r. wszczęła śledztwo w sprawie organizacji wyborów prezydenckich w okresie pandemii, które jeszcze tego samego dnia umorzyła jej przełożona, ówczesna wiceszefową tej prokuratury - Edyta Dudzińska. Dzień później Prokurator Krajowy polecił wszczęcie wobec Wrzosek postępowania dyscyplinarnego.

 

Prokurator Edyta Dudzińska także zeznawała przed komisją. Od razu oznajmiła, że nie ma żadnej wiedzy na temat głosowania. - Jeżeli powodem mojego wezwania jest postępowanie prowadzone w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Mokotów, to oświadczam, że obowiązuje mnie tajemnica postępowania przygotowawczego - mówiła prokurator. 

 

 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie