Abp Henryk Jagodziński mianowany przez papieża nuncjuszem w RPA i Lesotho

Świat
Abp Henryk Jagodziński mianowany przez papieża nuncjuszem w RPA i Lesotho
BP KEP
Arcybiskup Henryk Jagodziński mianowany nuncjuszem w RPA i Lesotho

Kolejny duchowny z Polski nuncjuszem apostolskim w Afryce. Papież Franciszek mianował arcybiskupa Henryka Jagodzińskiego swoim przedstawicielem w RPA i Lesotho. Duchowny ma 55 lat, świecenia kapłańskie przyjął 29 lat temu. W styczniu papież mianował abp. Janusza Urbańczyka nuncjuszem w Zimbabwe.

Ojciec Święty Franciszek mianował polskiego arcybiskupa Henryka Jagodzińskiego nuncjuszem apostolskim w RPA i Lesotho. Dotychczas był on papieskim przedstawicielem w Ghanie.

 

Decyzję papieża ogłosiła Stolica Apostolska we wtorek.

 

Abp Jagodziński ma 55 lat, urodził się w Małogoszczy na Kielecczyźnie. Świecenia kapłańskie przyjął w 1995 roku i 6 lat później rozpoczął służbę w dyplomacji watykańskiej. Pracował m.in. na Białorusi, w Chorwacji, Indiach oraz w Bośni i Hercegowinie.

 

Jako zawołanie biskupie duchowny przyjął słowa "In fines orbis" (Aż po krańce świata).

Watykan. Kolejny duchowny z Polski nuncjuszem apostolskim w Afryce

W styczniu papież Franciszek mianował 57-letniego ks. Janusza Urbańczyka arcybiskupem i nuncjuszem apostolskim w Zimbabwe.

 

Janusz Urbańczyk urodził się 19 maja 1967 r. w Kraszewie. Odbył studia teologiczne w Warmińskim Seminarium Duchownym w Olsztynie. Święcenia przyjął 13 czerwca 1992 r. w Elblągu z rąk bp. Andrzeja Śliwińskiego.

 

ZOBACZ: Papież Franciszek rusza w daleką podróż. Podano kraje

 

W latach 1993-1997 duchowny odbył studia na Wydziale Prawa Kanonicznego w Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie, które zostały zwieńczone doktoratem.

 

Służbę dyplomatyczną Stolicy Apostolskiej ks. Urbańczyk pełnił w Boliwii, Słowacji, Nowej Zelandii, Kenii, Słowenii, przy ONZ w Nowym Jorku i w Wiedniu. Zna język włoski, angielski, hiszpański i słowacki.

Michał Blus / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie