Zmiany w Sejmie. Krzysztof Mieszkowski zostanie posłem

Polska
Zmiany w Sejmie. Krzysztof Mieszkowski zostanie posłem
FB/Krzysztof Mieszkowski
Krzysztof Mieszkowski, Michał Jaros, Bogdan Zdrojewski

Zarząd dolnośląskiej Platformy Obywatelskiej zdecydował o rekomendacji Michała Jarosa na marszałka województwa dolnośląskiego. Poseł PO będzie musiał złożyć mandat. Do Sejmu trafi więc osoba z kolejnym wynikiem na liście w wyborach parlamentarnych. Na Wiejską wróci Krzysztof Mieszkowski.

O decyzji w niedzielę wieczorem poinformował Bogdan Zdrojewski. Poseł PO wskazał, że na posiedzeniu zarządu regionalnego partii podjęto decyzję o jednomyślnej rekomendacji dla Michała Jarosa na marszałka sejmiku województwa dolnośląskiego.

 

Jaros jest posłem PO. Funkcji nie można łączyć, więc będzie musiał zrezygnować z mandatu. Jego miejsce w Sejmie zajmie kolejna osoba z najwyższym wynikiem na liście w wyborach parlamentarnych z października 2023 roku.

 

Będzie to Krzysztof Mieszkowski, który kandydując z listy Koalicji Obywatelskiej otrzymał 7031 głosów w okręgu nr 3. Aby dostać się do Sejmu zabrakło mu kilkuset głosów. Teraz zwalnia się miejsce Jarosa, więc Mieszkowski będzie mógł objąć mandat.

 

Najpierw jednak władze centralne Platformy Obywatelskiej muszą zgodzić się na nowe stanowisko Jarosa. Ponadto jego kandydaturę na marszałka musi zaakceptować koalicjant KO w województwie dolnośląskim, ponieważ komitet zdobył 15 z 36 mandatów w sejmiku. Trzecia Droga ma cztery mandaty, Lewica jeden, Bezpartyjni Samorządowcy trzy. Pozostałe miejsca w sejmiku zajmują radni PiS.

Kim jest Krzysztof Mieszkowski

Krzysztof Mieszkowski został posłem pierwszy raz w 2015 roku, kiedy kandydował z ramienia Nowoczesnej. W 2019 roku ponownie uzyskał mandat, ale w 2023 roku zabrakło mu głosów.

 

ZOBACZ: Pierwsze odejście z rządu Donalda Tuska. Wiceminister złożył rezygnację

 

Mieszkowski pochodzi z Głogowa, studiował kulturoznawstwo. W przeszłości zawodowo zajmował się teatrem. W Sejmie pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Jakub Krzywiecki / /dk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie