Ukraiński generał ujawnia plany Rosji. "Chcą zająć miasto do 9 maja"

Świat
Ukraiński generał ujawnia plany Rosji. "Chcą zająć miasto do 9 maja"
AP/Efrem Lukatsky
Ukraiński generał ujawnia plany Rosji

Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy - generał Oleksandr Syrski stwierdził, że Rosja koncentruje siły, aby wkrótce zająć miasteczko Czasiw Jar. Ten ruch pozwoliłby później uderzyć w stronę aglomeracji kramatorskiej w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Wskazał, kiedy miałoby się to stać.

Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, generał Oleksandr Syrski przewiduje, że Rosja spróbuje zająć Czasiw Jar do 9 maja. Później zamierza skierować wojsko w stronę aglomeracji kramatorskiej 

Rosja. Ukraiński generał podaje datę kolejnej ofensywy

"Wróg koncentruje wysiłki, aby przerwać naszą obronę na zachód od Bachmutu, dojść do kanału Doniec-Donbas, opanować miejscowość Czasiw Jar, stworzyć warunki dla dalszego ruchu w stronę aglomeracji Kramatorska. [...] Wyższe dowództwo wojskowe Rosji postawiło swoim żołnierzom zadanie zdobycia Czasiwu Jaru do 9 maja" - poinformował w mediach społecznościowych Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.  
 
9 maja jest bardzo ważną datą dla Rosjan - tego dnia obchodzą zwycięstwo w drugiej wojnie światowej. Eksperci podkreślają, że Władimir Putin może chcieć uczcić ważną rocznicę właśnie nową wygraną.  

 

ZOBACZ: Ukraińscy wojskowi o ruchach Rosjan. "Przygotowują się"


Zdaniem generała, ukraińskie brygady bronią się bohatersko, ale zagrożenie jest poważne. Podjęto już działania, które mają uskutecznić obronę. 
 
"Aby adekwatnie odpowiedzieć na działania wroga i wzmocnić obronę naszych wojsk na tym kierunku, podjęto działania mające na celu znaczne wzmocnienie brygad w amunicję, drony i urządzenia EW" - przekazano w komunikacie. 

 

ZOBACZ: Rosja reaguje na atak Iranu na Izrael. "Apelujemy"


W ocenie ekspertów amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną przejęcie kontroli nad miasteczkiem Czasiw Jar może prowadzić do ofensywy na pobliską Konstantynówkę, postrzeganą jako ważny cel rosyjskiej operacji w Donbasie. Rosja miałaby ułatwioną możliwość natarcia na Kramatorsk i Słowiańsk, dwa najważniejsze miasta Donbasu wciąż pozostające pod kontrolą Kijowa. 

Aldona Brauła / polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie