Słowacja. Premier: Po zakończeniu wojny będzie zainteresowanie normalizacją stosunków z Rosją

Świat
Słowacja. Premier: Po zakończeniu wojny będzie zainteresowanie normalizacją stosunków z Rosją
PAP/EPA/PETER LAZAR
Premier Ukrainy Denys Szmyhal (z lewej) i premier Słowacji Robert Fico (z prawej) podczas spotkania na Słowacji

Po zakończeniu wojny będzie zainteresowanie normalizacją stosunków z Rosją - powiedział premier Słowacji Robert Fico. Według niego członkostwo Ukrainy w NATO doprowadzi do wybuchu III wojny światowej.

Premier Słowacji Robert Fico powiedział na antenie publicznego radia, że jak tylko skończy się wojna będzie chęć normalizacji stosunków z Moskwą. Dodał, że chce prowadzić politykę skierowaną "w cztery strony świata".

 

- Chcę prowadzić politykę dobrych, przyjaznych stosunków z każdym, kto jest zainteresowany taką polityką - powiedział Fico. Według niego Ukraina jest sąsiadem Słowacji i dlatego Bratysława jest zainteresowana utrzymywaniem normalnych stosunków z Kijowem.

 

Fico dodał, że jeśli Ukraina będzie miała ambicję przystąpienia do NATO, a on będzie premierem, to przekona posłów do zawetowania tej decyzji. - Członkostwo Ukrainy w NATO jest dobre tylko dla III wojny światowej. Nam wystarczy niepodległa Ukraina - dodał Fico.

Wojna w Ukrainie. "Słowacja chce być dobrym sąsiadem"

W czwartek Fico i ministrowie jego rządu spotkali się z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem i członkami ukraińskiego gabinetu. Po rozmowach Fico poparł europejskie ambicje Kijowa i przyznał, że rosyjska inwazja była naruszeniem prawa międzynarodowego, a on sam opowiada się za integralnością terytorialną Ukrainy. Przekonywał też, że należy szybko zakończyć wojnę.

 

ZOBACZ: Brytyjski generał: Ukraina może w tym roku przegrać wojnę

 

- Słowacja chce być dobrym, przyjaznym i solidarnym sąsiadem Ukrainy. Chcemy okazać solidarność z wami w nieszczęściu, przed którym stoicie - powiedział premier Fico dziennikarzom po posiedzeniu ukraińskiego i słowackiego rządu. Powtórzył też apel o pokojowe zakończenie konfliktu zbrojnego. 

 

"Sobotnie dialogi" są jedyną regularnie nadawaną audycją w mediach, w której premier Fico uczestniczy. Jest to rozmowa z prowadzącym, bez udziału polityków innych opcji. Szef rządu niezmiennie odrzuca zaproszenia do programów publicystycznych telewizji publicznej, którą oskarża o polityczną stronniczość.

an / PAP / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie