Przewrócił się słup, ruch stanął. Pasażerowie kolejki w Turcji utknęli na wysokości

Świat
Przewrócił się słup, ruch stanął. Pasażerowie kolejki w Turcji utknęli na wysokości
AP/Polsat News
Trwa akcja ratunkowa na południu Turcji

W Antalyi na południu Turcji zakończyła się akcja ratunkowa po wypadku kolejki górskiej. Ratownicy sprowadzili już na ziemię wszystkich, którzy utknęli na wysokości.

Do wypadku doszło w piątek około godziny 17:30 czasu lokalnego. Na trasie kolejki górskiej przewrócił się słup, w który uderzył jeden z wagoników przewożący ośmiu pasażerów. Wszyscy wypadli na skaliste podłoże. Jedna osoba zginęła na miejscu, a siedem zostało poważnie rannych.  


Ofiara śmiertelna to 54-letni mężczyzna. 

Turcja. Blisko 180 osób utknęło na wysokości

W momencie zderzenia wagonika ze słupem automatycznie zatrzymał się ruch całej kolejki. Na wysokości utknęło blisko 180 osób. 

 

ZOBACZ: Rośnie napięcie na Bliskim Wschodzie. "Atak Hezbollahu na Izrael to dopiero początek"


Natychmiast przystąpiono do akcji ratunkowej. Minister spraw wewnętrznych Ali Yerlikaya ogłosił, że do pomocy przydzielono 543 ratowników, siedem helikopterów, wojskowy samolot transportowy, 108 pojazdów, sześć karetek pogotowia, a także drony kilku różnych organizacji.

 
Do sobotniego poranka udało się sprowadzić na ziemię 137 osób z 29 wagoników. Tego samego dnia po godzinie 18:00 czasu lokalnego uwolniono ostatnie ze 174 osób, które utknęły w kabinach kolejki linowej.

 

 

ZOBACZ: Ciekawe zjawiska na niebie. Można będzie zaobserwować przeloty asteroid i rozbłysk gwiazdy


W trakcie czynności służb kilka kolejnych osób odniosło obrażenia, a liczba poszkodowanych wzrosła do 17. Wszyscy zostali przewiezieni do okolicznych szpitali. 


Wszczęto postępowanie mające na celu wyjaśnić dokładne przyczyny wypadku. Burmistrz Antalyi Muhittin Böcek powiedział, że kolejka linowa jest poddawana corocznej, dokładnej konserwacji. 

 

Kolejka linowa na wzgórze Tunektepe została oddana do użytku w 2017 roku.

Aldona Brauła / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie