Leopardy trafią do jednego z krajów NATO. Medialne doniesienia

Świat
Leopardy trafią do jednego z krajów NATO. Medialne doniesienia
Fabian Bimmer/Pool Photo/AP
Niemcy uruchomią dodatkową produkcję najnowszych czołgów Leopard 2A*

Berlin planuje uruchomić produkcję dodatkowych 35 czołgów Leopard 2 w najnowszej wersji A8. Czołgi mają wzmocnić brygady Bundeswehry na Litwie. Zgodnie z założeniami trafią do kraju w ciągu najbliższych dwóch lat. - Jeśli rzeczywiście czołgi zostaną zamówione dla brygady na Litwie, będzie to właściwy krok, choć spóźniony - ocenił niemiecki parlamentarzysta Ingo Gedehens.

Władze niemieckie planują uruchomić dodatkową produkcję 35 najnowszych czołgów Leopard 2A8, które wzmocnią brygady Bundeswehry na Litwie. Do tej pory zamówiono 18 z nich - informuje "Bild", powołując się na ustalenia dziennika "Die Welt".

 

W artykule czytamy, że niemieckie Ministerstwo Obrony poinformowało o zamiarze komisję budżetową Bundestagu, ale odmówiło komentarza, powołując się na tajemnicę wojskową.

Nowe Leopardy trafią na Litwę. "To właściwy krok, choć spóźniony"

W rozmowie z "Die Welt" parlamentarzysta Ingo Gedehens pochwalił pomysł rządu, lecz stwierdził, że decyzja została podjęta dość późno.

 

- Jeśli rzeczywiście czołgi zostaną teraz zamówione dla brygady na Litwie, będzie to właściwy krok, choć spóźniony - powiedział Gedehens.

 

ZOBACZ: Niemcy chcą sterować statkami zdalnie. Brakuje kapitanów

 

"Bild" podaje, że ​​dostawa czołgów Leopard 2 ma potrwać około dwóch lat. Zgodnie z założeniami brygada na Litwie zostanie sformowana do 2025 roku, a pełną gotowość bojową osiągnie w 2027.

 

Wysłanie czołgów do jednego z krajów bałtyckich ma wzmocnić wschodnią flankę NATO przed możliwą agresją ze strony Rosji. Według niemieckiego dziennika decyzja Berlina ma być także "rekompensatą" za czołgi dostarczone do Ukrainy.

Niemiecka pomoc dla Ukrainy

Niemiecki rząd zapowiedział udzielenie Ukrainie wsparcia wojskowego w wysokości 28 mld euro. Jak pisze ukraińska agencja Unian faktyczna pomoc wyniosła 21,7 mld euro, czyli o 23 proc. mniej niż twierdzą władze niemieckie.

 

W styczniu Berlin przekazał Kijowowi kolejny pakiet pomocowy, obejmujący pojazdy opancerzone, środki przeciwminowe oraz racje żywnościowe dla wojska. Przekazano także amunicję do obrony powietrznej i artylerii.

Marta Stępień / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie