Smoleńsk. Oficjalny program obchodów 14. rocznicy katastrofy

Polska
Smoleńsk. Oficjalny program obchodów 14. rocznicy katastrofy
PAP/Paweł Supernak
Jarosław Kaczyński złożył kwiaty

14. rocznica katastrofy smoleńskiej. Przez cały dzień odbywają się uroczystości, w których biorą udział najważniejsze osoby w państwie. Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed sarkofagiem Marii i Lecha Kaczyńskich na Wawelu. W Sejmie marszałek Szymon Hołownia odczytał nazwiska posłów i senatorów, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku. Ofiary upamiętnili też politycy Prawa i Sprawiedliwości.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154, którym leciała delegacja na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. 

Smoleńsk. Obchody w 14. rocznicę

W 14. rocznicę tragedii prezydent weźmie udział w licznych uroczystościach. Rano Andrzej Duda złożył wieniec pod sarkofagiem śp. Marii i Lecha Kaczyńskich w krypcie na Wawelu. Później na dziedzińcu przed Katedrą wygłosił oświadczenie dla mediów, po czym udał się na obchody do Warszawy, gdzie:

  • O godzinie 12:40 prezydent złożył wieńce przy grobach ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego i ks. Józefa Jońca, ks. Zdzisława Króla, ks. Andrzeja Kwaśnika oraz przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej. 
  • O godzinie 14:00 udał się przed pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz groby ofiar katastrofy i złożył tam wieńce. 
  • O godzinie 15:15 Andrzej Duda złożył wieńce przed pomnikiem śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku oraz na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.
  • O godzinie 15:40 złożył wieńce pod tablicą poświęconą śp. Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu.
  • O godzinie 19:00 para prezydencka wzięła udział we mszy świętej w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela.

Rocznica 10 kwietnia. Plany polityków PiS

Na wszystkie te wydarzenia dzień wcześniej zaprosiło Prawo i Sprawiedliwość. Partia ogłosiła, że po zakończeniu mszy świętej, po godzinie 20:00 odbędzie się marsz pamięci, który wyruszy sprzed Bazyliki Archikatedralnej pod Pałac Prezydencki. Godzinę później w tym miejscu będzie przemawiać prezes PiS Jarosław Kaczyński

 

ZOBACZ: Katastrofa smoleńska. Radosław Sikorski: Ostatnia miesięcznica rządów PiS

 

W mediach społecznościowych od rana pojawiają się wpisy polityków formacji. "Katastrofa Smoleńska - największa tragedia powojennej Polski. To już 14. rocznica, pamiętamy" - napisał Bartłomiej Wróblewski. 

 

ZOBACZ: Katastrofa smoleńska. Prokuratura umorzyła jedno ze śledztw

 

Media zauważają, że to pierwsza rocznica katastrofy smoleńskiej po zmianie władzy. W obchodach wzięli również udział nowo wybrani politycy. Na warszawskich Powązkach był marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. W uroczystościach wziął również udział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. 

Rządzący oddali hołd

Po rozpoczęciu obrad marszałek Sejmu odczytał nazwiska posłów i senatorów, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku. Szymon Hołownia poprosił, by dłuższą chwilą ciszy uczcić pamięć tych, którzy - jak mówił - "stracili tego dnia przed czternastoma laty życie, a chcieli swoją służbą, życiem i postępowaniem służyć naszej ojczyźnie".

 

Hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej oddali również politycy PSL, którzy na czele z szefem klubu PSL-TD Krzysztofem Paszykiem złożyli w Sejmie wieniec przed tablicą upamiętniającą posłów i senatorów, którzy zginęli w tej katastrofie.

 

Pamięć ofiar uczcił również ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. "W 14. rocznicę katastrofy smoleńskiej oddajemy hołd prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i pierwszej damie Marii Kaczyńskiej oraz 94 Polakom - wojskowym, parlamentarzystom, osobom publicznym i członkom delegacji, którzy tego tragicznego dnia straciły życie" - napisał dyplomata.

Agata Sucharska / sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie