Sprzedawca może odmówić przyjęcia banknotu. Sprawdź, w jakiej sytuacji

Biznes
Sprzedawca może odmówić przyjęcia banknotu. Sprawdź, w jakiej sytuacji
Pixabay/zdj. ilustr.
Zniszczone banknoty można wymienić

Wielu ludzi może nawet nie mieć pojęcia o tym, że w swoim portfelu mają banknoty, które nie nadają się do użytku. Mowa tutaj o uszkodzonych pieniądzach. Jak się okazuje, sprzedawcy mogą odmówić ich przyjęcia. Nie oznacza to jednak, że będziemy stratni.

Banknoty często ulegają uszkodzeniom, ponieważ są nieustannie w obiegu. Warto mieć jednak świadomość tego, że sprzedawcy mają prawo odmówić przyjęcia zniszczonych pieniędzy.

 

Jak tłumaczy Narodowy Bank Polski - banknoty, które są naddarte, postrzępione, przerwane, podklejone lub zaplamione lub odbarwione nie powinny znajdować się dalej w obiegu. Co zrobić z takimi pieniędzmi?

Zniszczone banknoty w portfelu. Można je wymienić

Na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego znajduje się dokładna instrukcja, jak postąpić ze zniszczonymi banknotami. Takie pieniądze można wymienić, a żeby to zrobić, wystarczy udać się do banku. W ciągu kilku minut banknoty zostaną wymienione na nowe, nieuszkodzone. 

 

ZOBACZ: mLegitymacja dla emerytów i rencistów. Co trzeba o niej wiedzieć?


Jeśli zniszczenia są jednak zbyt duże, bank przygotowuje specjalny wniosek, na podstawie którego gotówka jest wysyłana do centrali Narodowego Banku Polskiego. Tam pieniądze są wymieniane na nowe. Specjalny formularz dostępny jest na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego. 

Czy za zniszczone banknoty przysługuje ich pełna wartość podczas wymiany?

Istotne jest jednak to, że nie zawsze Narodowy Bank Polski wymieni banknoty o wartości jeden do jednego. W przypadku, gdy gotówka jest nadmiernie zniszczona, można liczyć na zwrot pieniędzy w wysokości połowy wartości banknotu.

 

ZOBACZ: Blik będzie płatny? Zmiana cennika i stawek w popularnym banku

 

Prościej rzecz ujmując, jeśli banknot ma 75 procent swojej powierzchni w jednym kawałku, to następuje pełny zwrot.

 

Jeśli banknot ma uszkodzenia od 45 procent do 75 procent powierzchni w jednym kawałku, Narodowy Bank Polski wypłaci jedynie połowę nominału, jaki został wysłany do wymiany.

red. / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie