Nie żyje Peter Higgs. Noblista rozwiązał jedną z największych zagadek fizyki

Świat
Nie żyje Peter Higgs. Noblista rozwiązał jedną z największych zagadek fizyki
EASTNEWS/Henrik Montgomery
Nie żyje Peter Higgs

Nie żyje Peter Higgs, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, autor teorii wyjaśniającej, skąd bierze się masa. Brytyjczyk przewidział istnienie tzw. "boskiej cząsteczki", którą nazwano na jego cześć "bozonem Higgsa". O śmierci 94-latka poinformował Uniwersytet w Edynburgu.

"Odszedł w spokoju w domu w poniedziałek 8 kwietnia po krótkiej chorobie - przekazał szkocki uniwersytet, gdzie Peter Higgs uczył od prawie 50 lat.

 

W pożegnalnym wpisie 94-letni laureat Nagrody Nobla wspomniany jest jako "wspaniały nauczyciel i mentor, inspirujący pokolenia młodych naukowców".

Nie żyje Peter Higgs. Rozwiązał jedną z największych zagadek fizyki

Peter Higgs należał do najważniejszych fizyków w historii, w podręcznikach umieszczany jest obok Albera Einsteina i Maxa Plancka - przypomina agencja AFP.

 

Brytyjczyk stworzył przełomową teorię wyjaśniającą, w jaki sposób wszechświat ma masę - rozwiązał w ten sposób jedną z największych zagadek fizyki. Jego teoria została upubliczniona w 1964 roku - na jej potwierdzenie trzeba było czekać prawie pięć dekad.

 

ZOBACZ: Nie żyje Martti Ahtisaari. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla miał 86 lat

 

Tzw. "boską cząsteczkę" nazwaną "bozonem Higgsa" udało się wykryć w 2012 r. w Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC) - pierwszym urządzeniu zdolnym do wyprodukowania takiej cząstki, w trwająca analiza właściwości wykrytej cząstki dała pewność, że teoria z lat 60. XX wieku jest prawdziwa, potwierdziły ją również eksperymenty w Wielkim Zderzaczu Hadronów w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN).

 

W 2013 roku Higgs wraz z belgijskim fizykiem Francoisem Englertem otrzymał za swoją teorię Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki.

 

ZOBACZ: Sztokholm. Nagroda Nobla z fizyki. Pierre Agostini, Ferenc Krausz i Anne L’Huillier laureatami

 

- Peter Higgs był niezwykłą osobą - prawdziwie utalentowanym naukowcem, którego wizja i wyobraźnia wzbogaciły naszą wiedzę o otaczającym nas świecie - powiedział Peter Mathieson, wicekanclerz Uniwersytetu w Edynburgu, cytowany przez AFP. - Jego pionierska praca zmotywowała tysiące naukowców, a jego dziedzictwo pozostanie na zawsze - pożegnał fizyka akademik.

Aleksandra Kozyra / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie