Nie żyje Martti Ahtisaari. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla miał 86 lat

Świat
Nie żyje Martti Ahtisaari. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla miał 86 lat
Tomas Whitehouse/Kancelaria Prezydenta Finlandii
Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Martti Ahtisaari

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Martti Ahtisaari, który był prezydentem Finlandii w latach 1994–2000, zmarł w poniedziałek w wieku 86 lat – podała Kancelaria Prezydenta tego kraju. Powszechnie uznaje się, że to on przy wsparciu Zachodu, utorował drogę do niepodległości Kosowa.

"Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Prezydenta Marttiego Ahtisaariego. Martti Ahtisaari wierzył w ludzi, cywilizację i dobroć i wiódł wspaniałe, niezwykłe życie" - napisał w mediach społecznościowych obecny prezydent Finlandii Sauli Niinistö.

 

Martti Ahtisaari - polityka i dyplomacja

Ahtisaari urodził się w 1937 r. w Viipuri, obecnie części Rosji, a jego rodzina została zmuszona do ucieczki po ataku wojsk radzieckich, gdy miał dwa lata. Jak mówił, to doświadczenie uczyniło go "osobą wiecznie wysiedloną" i "wyczuloną na trudną sytuację uchodźców".

 

Po odbyciu służby wojskowej został nauczycielem i wziął udział w projekcie edukacyjnym w Pakistanie. Następnie podjął pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a w 1973 r. został mianowany ambasadorem Finlandii w Tanzanii.

 

Jednym z jego pierwszych większych osiągnięć dyplomatycznych była pomoc Namibii w uzyskaniu niepodległości po latach krwawego konfliktu z Republiką Południowej Afryki. Pełnił funkcję komisarza ONZ ds. Namibii od 1977 do 1981 r., a do początku lat 90. z przerwami pełnił różne funkcje w tym regionie.

 

ZOBACZ: Andrzej Koziara nie żyje. Były perkusista zespołu Bajm miał 66 lat

 

W latach 1996- 200 pełnił urząd prezydenta. Wspierał wówczas członkostwo Finlandii w Unii Europejskiej i zachęcał wyborców do poparcia referendum akcesyjnego w 1994 r. Przeciwnicy krytykowali jego częste podróże twierdząc, że powinien bardziej skupić się na sprawach wewnętrznych, gdy Finlandia pogrąża się w recesji wywołanej upadkiem Związku Radzieckiego, wówczas jego głównego partnera handlowego.

 

Działając jako bezpośredni przedstawiciel UE, w 1999 r. przekonał prezydenta Jugosławii Slobodana Miloszevica, aby zaakceptował warunki NATO dotyczące zakończenia kampanii powietrznej w Kosowie.

Martti Ahtisaari - laureat Pokojowej Nagrody Nobla

Po opuszczeniu urzędu prezydenta  założył Inicjatywę Zarządzania Kryzysowego (CMI), niezależną organizację skupioną na rozwiązywaniu konfliktów. Grupa ułatwiła proces pokojowy między rządem Indonezji a Ruchem Wolnego Acehu w 2005 r. Jego siedmiomiesięczne wysiłki mediacyjne doprowadziły do porozumienia kończącego trwający trzy dekady konflikt w Acehu.

 

Jego rola w rozwiązywaniu konfliktów międzynarodowych została doceniona przez Komitet Noblowski - Ahtisaari otrzymał w 2008 roku Pokojową Nagrodę Nobla.

Paulina Godlewska / sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie