Wyniki wyborów samorządowych. W tych miastach prezydenci znacząco wygrali

Polska Aleksandra Boryń / sgo / polsatnews.pl
Wyniki wyborów samorządowych. W tych miastach prezydenci znacząco wygrali
PAP/Tomasz Gzell
Wyniki wyborów samorządowych

W wielu miastach prezydenci zostali wybrani już w pierwszej turze, a wielu z nich uzyskało imponujące wyniki. Tak było m.in. w Ciechanowie - wyborcy oddali na jednego kandydata ok. 80 proc. głosów, czy w Opolu, gdzie zdecydowano o mandacie dla urzędującego samorządowca. Ale są też spore zaskoczenia i zmiany jak np. na Śląsku czy w Gdyni.

Państwowa Komisja Wyborcza przekazała już większość wyników wyborów samorządowych. W kilku rejonach Polski samorządowcy mogą pochwalić się imponującym poparciem wyborców. Niektórzy kandydaci na prezydentów miast niemal zmiażdżyli swoich kontrkandydatów. Tak było m.in. w Ciechanowie. Krzysztof Kosiński z PSL, który ubiegał się o reelekcję uzyskał ok. 80 proc. Startował z KKW Trzecia Droga, jednak warto dodać, że był tam jedynym kandydatem.

Wyniki wyborów samorządowych. Oni zostali prezydentami

Bardzo dużym zaufaniem wyborców może pochwalić się także - urzędujący do tej pory i jednocześnie nowy - prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. W niedzielnym głosowaniu zdobył 75,47 proc. poparcia i został wybrany na trzecią kadencję w pierwszej turze.

 

Jego kontrkandydaci Michał Nowak z KWW Prawa i Sprawiedliwości oraz Ryszard Skawiński startujący z ramienia Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców uzyskali odpowiednio 17,29 i 7,24 procent głosów. Co ciekawe, Wiśniewski uzyskał podobne poparcie - przekraczające 70 proc. - także w wyborach w 2018 roku.

 

ZOBACZ: Wybory samorządowe 2024. Donald Tusk: Nie marudzimy! Do roboty!

 

Kolejną osobą, która ma bardzo wysokie poparcie wśród wyborców jest prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. Jak podała PKW wygrał wybory w pierwszej turze, uzyskując 70,07 proc. poparcia. Samorządowiec jest członkiem PO, a w tegorocznej kampanii startował z komitetu Koalicji Obywatelskiej.

 

Drugi wynik uzyskał Tomasz Maciejowski z PiS, na którego głosowało 22,46 proc. wyborców. Trzeci był wałbrzyski radny Dariusz Stawowy (KWW PL 2050 Dolny Śląsk), który zdobył 7,47 proc. głosów. Roman Szełemej będzie rządził Wałbrzychem czwarta kadencję. W 2018 r. wygrał z ponad 84 proc. poparciem.

 

W Kołobrzegu na prezydenta tego miasta ponownie została wybrana Anna Mieczkowska z Platformy Obywatelskiej. Otrzymała 64,81 proc. głosów i po raz drugi została wybrana na prezydenta Kołobrzegu.

Jest prezydentem na Śląsku od 26 lat. Znów wygrał

Wierną grupę wyborców ma Waldemar Socha, który od 1998 r. pełni funkcję prezydenta 60-tysięcznych Żor na Śląsku. Teraz pozostanie prezydentem tego miasta w kolejnej, pięcioletniej kadencji. W niedzielnych wyborach poparło go blisko 55 proc. głosujących.

Drugi wynik osiągnął Kazimierz Dajka (Żorska Samorządność i Kazimierz Dajka): 5 740 głosów (27,88 proc.), a trzeci - Daniel Wawrzyczek (Prawo i Sprawiedliwość): 3 533 głosy (17,16 proc.). W poprzednich wyborach Socha wygrał z podobnym - 55 proc. - poparciem. 

 

Podobnym poparciem może pochwalić się urzędujący prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Kandydat Koalicji Obywatelskiej popierany również przez Polskę 2050 został prezydentem miasta na kolejną - piątą - kadencję. Zagłosowało na niego 53,32 proc. wyborców. 

 

Bez zaskoczeń jest także w Lublinie. Urzędujący prezydent Krzysztof Żuk został wybrany ponownie na prezydenta tego miasta. W pierwszej turze wyborów zdobył 57,49 proc. głosów. Będzie to jego czwarta kadencja na tym stanowisku.

Chorzów ma nowego prezydenta. Pokonał Kotala ubiegającego się o reelekcję

Z kolei Zaskoczenie było w Chorzowie. Szymon Michałek zdobył tam 54,67 proc. głosów, dzięki czemu zwyciężył w pierwszej turze z poparciem został nowym prezydentem miasta. Dotychczasowy prezydent Andrzej Kotala z KWW Koalicja Obywatelska, który pełnił tę funkcję od 2010 r., otrzymał 33,92 proc. głosów. Natomiast Grzegorz Krzak z KW Prawo i Sprawiedliwość 11,41 proc. 

 

W Bydgoszczy urzędujący od 2010 r. Rafał Bruski (KWW Koalicja Obywatelska) ponownie wygrał wybory na prezydenta miasta. W pierwszej turze zdobył 53,5 proc. głosów pokonując m.in. Łukasza Schreibera czy Joannę Czerską-Thomas. Z kolei w Szczecinie Piotr Krzystek wygrał wybory na prezydenta z wynikiem 60,43 proc.

 

ZOBACZ: Wybory 2024. Wrocław nie wybrał prezydenta. Wyniki exit poll

 

Sporym zaskoczeniem jest Kraków. Poseł KO Aleksander Miszalski zdobył 36 proc. poparcia, a radny Łukasz Gibała 27 proc. Powalczą oni o urząd prezydenta miasta w drugiej turze, która odbędzie się 21 kwietnia.

 

W Rzeszowie do II tury wyborów na prezydenta miasta przeszli Konrad Fijołek oraz Waldemar Szumny. Uzyskali oni odpowiednio 37,91 proc. i 24,23 proc. Natomiast w Poznaniu Jacek Jaśkowak (43,74 proc. głosów) i Zbigniew Czerwiński (20,30 proc. głosów) zmierzą się w drugiej turze wyborów na prezydenta miasta.

 

Nietypowe dane są też w Gdyni. Według nieoficjalnych wyników druga tura wyborów odbędzie się tam bez ubiegającego się o reelekcję prezydenta Wojciecha Szczurka, który pełnił funkcję przez 26 lat.

 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie