Polacy coraz chętniej kupują broń. Rośnie liczba wydanych pozwoleń

Polska
Polacy coraz chętniej kupują broń. Rośnie liczba wydanych pozwoleń
Polsat News
Wzrost zainteresowania Polaków bronią palną widać szczególnie na strzelnicach

Polacy coraz chętniej kupują broń. Rośnie liczba wydanych pozwoleń. Legalnie posiada ją w naszym kraju już ponad 320 tysięcy osób. Eksperci mówią o pewnego rodzaju modzie na broń.

W Polsce od pewnego czasu rośnie zainteresowanie zdobywaniem pozwoleń na broń palną. To już stały trend, utrzymujący się od kilkunastu miesięcy.

 

Wszystko zaczęło się po ataku Rosji na Ukrainę, kiedy zaczęliśmy odczuwać większe zagrożenie. 

 

ZOBACZ: Nauka strzelania w szkołach od września. Nauczyciele i psycholodzy mają zastrzeżenia

 

Z danych Komendy Głównej Policji, które przytacza "Dziennik Gazeta Prawna" wynika, że w 2020 roku wydano jedynie 15 330 nowych pozwoleń. Rok później było to 19 939. W 2022 roku liczba wydanych pozwoleń wyniosła już 37 402, natomiast w 2023 roku pozwolenie na broń uzyskało aż 40 867 osób.

 

"Oprócz wzrostu liczby wydanych pozwoleń, Polska odnotowała również rekordową liczbę zarejestrowanej broni. Do końca 2023 roku, w rękach Polaków znajdowało się niemal 844 tysiące egzemplarzy broni, co oznacza znaczący wzrost w stosunku do roku poprzedniego, kiedy to zarejestrowano 760 218 sztuk" - pisze "DGP". 

Strzelają nawet dzieci

Wzrost zainteresowania Polaków bronią palną widać szczególnie na strzelnicach, gdzie spotykają się wszystkie pokolenia - strzelają dziadkowie, rodzice i dzieci. Najmłodsze z nich mają sześć lat. 

 

- Przychodzą całe rodziny z dziećmi. Oprócz tego przychodzą do nas klasy mundurowe ze szkół średnich - mówi Polsat News Dariusz Nawrocki, prezes zarządu KSK Pretor. 

 

- Prowadzimy również zajęcia dodatkowe dla wojska, policji i osób cywilnych, które chcą sobie podnieść kwalifikacje jako instruktorzy, czy prowadzący strzelanie - dodaje. 

 

ZOBACZ: "Trzeba się szykować". Gen. Rajmund Andrzejczak o zagrożeniu wojną

 

- Trafiają do nas na początku przez przypadek, a później się wciągają i widzą, że ta broń nie musi się wcale kojarzyć negatywnie, tylko że jest to też sport strzelecki, gdzie możemy się wyciszyć, bo widzimy tylko ten cel przed sobą, musimy się skupić i trzymać zasad - opowiada Małgorzata Oraczewska, instruktor strzelectwa, KSK Pretor. 

 

W Polsce pozwolenia na broń wydawane są najczęściej do celów myśliwskich i sportowych. Ludzie, którzy spędzają na strzelnicach kilka dni w tygodniu mówią, że to dla nich hobby, ale także możliwość poszerzenia własnych umiejętności. Jest to również sposób na sportową i zawodową integrację.

 

- Konkurencja na zawodach jest spora. Każdy zawodnik chce strzelać coraz lepiej. To doskonalenie swoich umiejętności przekłada się później na wyniki - komentuje Paweł Hamerla, instruktor strzelectwa, KSK Pretor. 

Pozwolenie na broń

Aby móc ubiegać się o pozwolenie na broń trzeba spełnić kilka warunków. Po pierwsze trzeba mieć ukończone 21 lat (w przypadku broni sportowej lub myśliwskiej na wniosek szkoły, organizacji sportowej, Polskiego Związku Łowieckiego lub stowarzyszenia obronnego pozwolenie może być wydane osobie mającej ukończone 18 lat). Należy również posiadać miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej oraz posiadać zdolność fizyczną i psychiczną do posługiwania się bronią stwierdzoną orzeczeniem lekarskim i psychologicznym.

 

ZOBACZ: Klient miał zastrzelić właścicielkę strzelnicy i celować do jej męża

 

Aby zdobyć pozwolenie nie można być uzależnionym od alkoholu lub od substancji psychoaktywnych. Nie można być również skazanym prawomocnym orzeczeniem sądu za popełnienie przestępstwa oraz nie stanowić zagrożenia dla samego siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego. 

 

Występując o pozwolenie trzeba również przedstawić ważną przyczynę posiadania broni.

Dawid Kryska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie