Poseł Koalicji Obywatelskiej Jacek Karnowski inwigilowany Pegasusem. Prokuratura Krajowa potwierdza

Polska
Poseł Koalicji Obywatelskiej Jacek Karnowski inwigilowany Pegasusem. Prokuratura Krajowa potwierdza
PAP/Paweł Supernak

Były prezydent Sopotu i poseł KO Jacek Karnowski był podsłuchiwany Pegasusem. Potwierdziła to Prokuratura Krajowa, która wysłała do polityka pismo potwierdzające inwigilację. Do tych doniesień odniósł się Karnowski. - Ja tej sprawy nie odpuszczę. Konsekwencje musi ponieść też góra partii - powiedział.

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar ogłosił w zeszłym tygodniu, że Prokuratura Krajowa wyśle pisma do 30 osób, które były inwigilowane systemem Pegasus, informację o podsłuchach. Dodał, że sami zainteresowani zdecydują, czy ujawnią ten fakt.


Były prezydent Sopotu i poseł KO Jacek Karnowski dostał takie pismo od PK. Poinformował o tym na konferencji prasowej. 

 

- Gdy rok temu okazało się, że byłem podsłuchiwany Pegasusem, moi koledzy samorządowcy stanęli za mną murem - dodał Karnowski.

Jacek Karnowski inwigilowany Pegasusem. Prokuratura Krajowa potwierdza

- Wczoraj z Prokuratury otrzymałem zawiadomienie, że jestem osobą pokrzywdzoną - zaznaczył. Polityk KO dodał, że podsłuchiwanie działało "zarówno na szkodę Urzędu Miasta, jak i prywatnie".

 

Karnowski dodał, że "PiS nie wystarczyło hejtować". - Oni byli gotowi fałszować wybory, ale też podsłuchiwać sztab - zaznaczył.

 

- Moja mecenas złożyła pismo, żeby dostać wgląd do wszystkich akt. Chcę być przy wszystkich przesłuchaniach - powiedział polityk. -
Agent, który prowadził - Maciej W. - miał też sprawę Brejzów - dodał.

 

- Ja tej sprawy nie odpuszczę. Konsekwencje musi ponieść też góra partii - zadeklarował Karnowski.

 

ZOBACZ: Krzysztof Śmiszek w "Graffiti": Osoby podsłuchiwane Pegasusem będą powiadomione, jak działało PiS

 

Pegasus to system, który został stworzony przez izraelską firmę NSO Group do walki z terroryzmem i zorganizowaną przestępczością.

 

Przy jego pomocy można nie tylko podsłuchiwać rozmowy z smartfona, ale też uzyskać dostęp do przechowywanych w nim innych danych.

 

Według działającej przy Uniwersytecie w Toronto grupy Citizen Lab za pomocą oprogramowania Pegasus w Polsce byli inwigilowani m.in. mec. Roman Giertych, prokurator Ewa Wrzosek i senator KO Krzysztof Brejza (obecnie europoseł), a także lider AgroUnii Michał Kołodziejczak (obecnie wiceminister rolnictwa).

 

W ostatnich tygodniach pojawiły się informacje, że wśród osób inwigilowanych przez służby specjalne w czasie, gdy nadzorowali je Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, byli nie tylko przeciwnicy ówczesnej władzy, ale też prominentni politycy PiS.

sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie