Otwarcie okna transferowego w ZUS. Jak z niego skorzystać?

Biznes
Otwarcie okna transferowego w ZUS. Jak z niego skorzystać?
Pixabay
1 kwietnia ZUS otworzył okno transferowe

1 kwietnia ZUS otworzył okno transferowe, które potrwa do końca lipca bieżącego roku. W tym okresie można złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zmianę podziału składki emerytalnej. Do podziału każdy płatnik ma dokładnie 2,92 proc. składki emerytalnej i do końca lipca może zdecydować, gdzie ulokować swoje pieniądze. Do wyboru jest ZUS i OFE.

Składki emerytalne, które odprowadzane są od wypłaty brutto co miesiąc, wynoszą 19,52 proc. i trafiają na różne subkonta w ZUS. Podczas otwarcia okna transferowego każdy płatnik składek ma możliwość zdecydowania o części tej składki.

Kiedy otwierane jest okno transferowe w ZUS?

ZUS otwiera okno transferowe co cztery lata. Z uwagi na pandemię COVID-19 w 2020 roku nastąpiło jego pominięcie. Dlatego też w tym roku przypada okienko transferowe po ośmiu latach. 

 

Od 1 kwietnia aż do 31 lipca 2024 roku każdy, komu odprowadzane są składki emerytalne, może przenieść ich część na wybrane przez siebie subkonto – OFE lub ZUS. Dotyczy to dokładnie 2,92 proc. składki, która potrąca jest co miesiąc od wynagrodzenia. Istotne jest to, że zmiana dotyczy zarówno osób już posiadających subkonto w OFE, jak i tych, które dopiero je będą zakładać. 

 

ZOBACZ: ZUS. Dodatek pielęgnacyjny dla emerytów. Dostaną ponad 300 zł


Całość składki emerytalnej wynosi 19,52 proc., z czego 12,22 proc. przechodzi na konto ZUS, a 7,3 proc. na subkonto ZUS. Podczas okna transferowego płatnicy mogą podjąć decyzję, czy 2,92 proc. z tych 7,3 proc. przenieść na subkonto OFE, czy je zostawić. 

W jaki sposób skorzystać z okna transferowego?

W pierwszej kolejności należy złożyć do ZUS oświadczenie o przeniesieniu składki na subkonto OFE albo zostawić na subkoncie. Wzór specjalnego oświadczenia dostępny jest na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wypełniony dokument można przesłać przez internet, pocztą lub zanieść osobiście do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

 

Oświadczenia nie muszą składać osoby, które nie chcą transferować 2,92 proc. składki emerytalnej do OFE oraz osoby, którym do przejścia na emeryturę zostało 10 lat lub mniej. W takim przypadku uruchamiany jest suwak bezpieczeństwa, a pieniądze zgromadzone na subkoncie OFE są stopniowo przekazywane na konto w ZUS. 

red. / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie