ZUS. Dodatek pielęgnacyjny dla emerytów. Dostaną ponad 300 zł

Biznes red. / Polsatnews.pl
ZUS. Dodatek pielęgnacyjny dla emerytów. Dostaną ponad 300 zł
Pixabay.com

Dodatek pielęgnacyjny jest świadczeniem przyznawanym emerytom bez względu na ich wiek. Najłatwiej uzyskać go mogą seniorzy po 75. roku życia. Aby jednak ZUS wypłacił pieniądze, należy spełnić jeden warunek. Od 1 marca dodatek pielęgnacyjny wynosi 324,39 zł. 

Jakie warunki muszą spełnić emeryci, aby otrzymać dodatek pielęgnacyjny?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca świadczenie pielęgnacyjne, kiedy senior wykazuje niezdolność lub ograniczenie do samodzielnej egzystencji. To wystarczy, aby otrzymać dodatek i to bez względu na wiek. Najważniejszym krokiem jest złożenie wniosku do ZUS o wypłatę świadczenia pielęgnacyjnego. Muszą to zrobić wszyscy, poza osobami, które ukończyły 75. rok życia. Te otrzymują te pieniądze obligatoryjnie. 


Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o dodatku pielęgnacyjnym istnieją dwa warunki, z czego spełniony musi zostać jeden z nich, aby otrzymać pieniądze:

  • ukończony 75 rok życia,
  • brak zdolności do samodzielnej pracy lub egzystencji

ZOBACZ: Polacy na celowniku oszustów. Chodzi o popularną aplikację

 

Wszystkie osoby, które kwalifikują się do otrzymania dodatku pielęgnacyjnego na podstawie drugiego warunku, muszą złożyć stosowny wniosek do ZUS i dołączyć do niego zaświadczenie OL-9 o stanie zdrowia wskazujące na niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji. Ponadto muszą mieć prawo do otrzymywania świadczenia emerytalno-rentowego. 

Kiedy ZUS może nie wypłacić świadczenia pielęgnacyjnego?

Zdarza się, że ZUS - mimo spełnienia warunków przez beneficjenta - nie wypłaca mu pieniędzy. Dzieje się tak w przypadku, gdy osoba uprawniona do świadczenia pielęgnacyjnego przebywa w ośrodku opiekuńczo-leczniczym dłużej niż 2 tygodnie w ciągu miesiąca

Ile wynosi dodatek pielęgnacyjny?

Świadczenie pielęgnacyjne jest wypłacane przez ZUS wraz z rentą lub emeryturą. Jego wysokość od 1 marca bieżącego roku wynosi 324,39 zł. Dodatek podlega również corocznej waloryzacji tak samo, jak renty i emerytury. 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie