W Mołdawii znaleziono wrak drona. Typ wskazuje na Rosję

Świat
W Mołdawii znaleziono wrak drona. Typ wskazuje na Rosję
Straż graniczna Mołdawii
Straż graniczna opublikowała zdjęcia wraku

Mołdawskie władze odkryły wrak drona przy granicy z Ukrainą. To prawdopodobnie bezzałogowiec wykorzystywanego przez Rosję typu Shaded. Wcześniej podobne szczątki znaleziono po ostrzale Odessy na początku lutego.

W czwartek około godziny 13:15 czasu polskiego w pobliżu miejscowości Vulcanesti zidentyfikowano szczątki drona - informuje straż graniczna Mołdawii. Wrak odkryto w pobliżu granicy mołdawsko-ukraińskiej.

 

Na bezzałogowcu są napisy, które wskazują, że urządzenie to irański dron typu Shahed 136, wykorzystywany przez Rosję do ataków w Ukrainie. Konkretnie chodzi o oznaczenie "Geranium-2", stosowane w nomenklaturze rosyjskich sił zbrojnych.

 

Straż graniczna podkreśla, że na miejsce natychmiast wysłano funkcjonariuszy, którzy rozpoczęli badanie wraku.

 

"Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się fałszywych informacji i uniknąć paniki, prosimy o zachowanie spokoju" - podkreśla straż graniczna w komunikacie.

Rosyjskie drony w Mołdawii

Pierwsze szczątki dronów w Mołdawii, również w obszarze przygranicznym, odkryto po ostrzale Ukrainy w nocy z 9 na 10 lutego. Wówczas celem rosyjskich ataków był port w Odessie, oddalonej o około 190 kilometrów.

 

ZOBACZ: Mołdawia odpowiada Rosji. "Nie ma nic do zaoferowania"

 

Po tym ataku mołdawska straż graniczna znalazła szczątki dronów Shaded 11 i 17 lutego. Według wstępnych ustaleń władz mogą to być bezzałogowce zestrzelone przez ukraińską obronę powietrzną.

Jakub Krzywiecki / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie