Oświadczenie marszałka Szymona Hołowni. "Stała się rzecz straszna"

Polska
Oświadczenie marszałka Szymona Hołowni. "Stała się rzecz straszna"
PAP/Radek Pietruszka
Oświadczenie marszałka Szymona Hołowni ws. Polaka w Gazie

Śmierć polskiego wolontariusza w Gazie - Damiana Sobola - to "rzecz straszna, która nigdy nie powinna mieć miejsca" - przekazał w oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych Szymon Hołownia. Marszałek Sejmu dodał, że domaga się niezależnego śledztwa, które wyjaśni, jak doszło do zdarzenia.

Szymon Hołownia zamieścił oświadczenia na koncie Sejmu w mediach społecznościowych. Marszałek Sejmu złożył kondolencje dla rodziny i przyjaciół polskiego wolontariusza - Damiana Sobola - który zginął tragicznie w ataku na konwój humanitarny w Strefie Gazy.

Śmierć Polaka w Gazie. Szymon Hołownia domaga się śledztwa

Zaapelował także o przeprowadzenie bezstronnego śledztwa, które doprowadzi do pełnego wyjaśnienia sprawy. "Należy jednoznacznie podkreślić, że życie cywilów po obu stronach - palestyńskiej i izraelskiej - musi być chronione zgodnie z prawem międzynarodowym i międzynarodowym prawem humanitarnym" - napisał.

 

Podsumował, że śmierć Polaka, wolontariusza, to "rzecz straszna, która nigdy nie powinna mieć miejsca".

 

ZOBACZ: Śmierć Polaka w Gazie. Krzysztof Bosak mówi, co powinny zrobić władze

 

Organizacja humanitarna World Central Kitchen (WCK), która ma siedzibę w USA, podała we wtorek, że siedmioro członków jej zespołu zginęło podczas dostarczania pomocy żywnościowej, która przybyła do Strefy Gazy kilka godzin wcześniej statkiem z Cypru. Wśród obywateli z różnych krajów znalazł się wspomniany wcześniej Polak. 

 

Armia izraelska potwierdziła, że jest sprawcą ataku. Ambasador kraju w Polsce Jakow Liwne poinformował, że podejmuje próby nawiązania kontaktu z rodziną zmarłego. Złożył też kondolencje w sprawie śmierci.

 

Wiceszef Andrzej Szejna skierował do ambasadora Izraela zaproszenie na piątkowe spotkanie do MSZ. Jak przekazał, rozmowa ma dotyczyć m.in. "nowej sytuacji w stosunkach polsko-izraelskich oraz odpowiedzialności moralnej, politycznej i finansowej za wydarzenie, które miało miejsce ostatnio w Strefie Gazy".

 

W środę Prokuratura Okręgowa w Przemyślu wszczęła śledztwo w sprawie. 

Karolina Gawot / /dk / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie