Jest pomysł nowego święta. Będzie obchodzone w rocznicę wyborów 15 października

Polska
Jest pomysł nowego święta. Będzie obchodzone w rocznicę wyborów 15 października
Petr David Josek / AP
Liderzy Koalicji 15 Października

Minister do spraw społeczeństwa obywatelskiego - Agnieszka Buczyńska -zadeklarowała "niezwłoczne działania" w celu ustanowienia święta upamiętniającego wybory z 15 października. Dzień Społeczeństwa Obywatelskiego - bo tak ma się nazywać nowe święto - ma być ustanowiony na pamiątkę rekordowej frekwencji. W wyborach parlamentarnych w zeszłym roku do urn poszło 74,38 proc. wyborców.

"Deklaruję, że podejmę niezwłoczne działania w celu zbadania możliwości ustanowienia Dnia Społeczeństwa Obywatelskiego - nowego święta państwowego w dniu 15 października" - przekazała Agnieszka Buczyńska, minister do spraw społeczeństwa obywatelskiego, w odpowiedzi na pytanie posłanki z Polski 2050 - Trzeciej Drogi Barbary Oliwieckiej - informuje "Rzeczpospolita."

 

W wyborach parlamentarnych jesienią 2023 r. do urn poszło 74,38 proc. wyborców. Na pamiątkę tej rekordowej frekwencji planowane jest nowe święto, niebędące dniem wolnym od pracy – Dzień Społeczeństwa Obywatelskiego.

Dzień Społeczeństwa Obywatelskiego ma być obchodzony 15 października

Gazeta o pomyśle ustanowienia nowego święta podawała informacje po raz pierwszy pod koniec stycznia, wyjaśniając, że inicjatorką nie jest posłanka, lecz Dagmara Majewska-Misiek, działaczka Ostrowskiego Spaceru Protestacyjnego "Łańcuch Światła", który powstał za rządów PiS w obronie niezależności sądów.

 

Podpisy pod petycją do marszałka Szymona Hołowni ws. nowego święta zbierano w sieci.

 

ZOBACZ: Andrzej Duda biega po lesie i zapowiada ważne święto. "Wiosna za pasem"

 

Jak zaznacza dziennik, pomysł nie jest pozytywnie oceniany przez polityków PiS. Ich zdaniem raczej chodzi tu o świętowanie odebrania władzy ich partii.

 

"Paniom z Polski 2050 radziłbym świętować 13 grudnia, bo dobrze się czują w tej dacie" - cytuje "Rzeczpospolita" posła PiS Bartosz Kownacki

sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie