Atak zimy w na północy Europy. Śnieżyce i skrajnie niskie temperatury

Świat
Atak zimy w na północy Europy. Śnieżyce i skrajnie niskie temperatury
Pixabay/X/@meteorologit
Atak zimy w Finlandii

Finlandia zmaga się z potężnym atakiem zimy. Skrajnie niskie temperatury i intensywne opady śniegu sparaliżowały niemal cały kraj. W niektórych regionach temperatury spadły nawet do minus 34 stopni Celsjusza.

Po ciepłych i wiosennych świętach wielkanocnych do Finlandii niespodziewanie wróciła zima. Kraj sparaliżowały intensywne opady śniegu i silne mrozy. 

Finlandia. Potężny atak zimy

W środę rano na północy i na wschodzie kraju spadło od 10 do 20 cm śniegu. Drogi w wielu miejscach są oblodzone. Dochodzi do wypadków, ponieważ część kierowców zdążyła już zmienić opony na letnie.

 

ZOBACZ: Groźna pogoda. Połowa Polski w alertach IMGW


Według prognoz takie warunki pogodowe utrzymają się co najmniej do weekendu. Meteorolodzy przewidują jednak, że opady śniegu mogą się zmniejszyć. 

Atak zimy w Finlandii. Skrajnie niskie temperatury 

Na północy kraju odnotowano także wyjątkowo silny mróz. We wsi Tulppio w Laponii temperatura spadła do minus 34,3 stopni Celsjusza.

 

ZOBACZ: Na to czekaliśmy. Wiosna rozkręca się na dobre


Niższą temperaturę o tej porze roku w Finlandii odnotowano tylko dwa razy. W 1977 roku w gminie Salla termometry pokazały minus 34,5 stopni. Natomiast w 1912 roku w Kuusamo i Sodankylä temperatury spadły do minus 36 stopni. 
 
Nie tylko Finlandia zmaga się z nagłym atakiem zimy. Alerty przed śnieżycami i silnym wiatrem obowiązują również w Szwecji.
 
Tamtejszy Instytut Meteorologiczny wydał ostrzeżenia drugiego stopnia dla obszaru między Goeteborgiem a Sztokholmem. Spodziewane były tam opady śniegu nawet do 30 cm. Ze względu na trudne warunki pogodowe we wtorek ponad 14 tys. gospodarstw domowych było pozbawionych prądu.

Aldona Brauła / /dk / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie