Problem z niedźwiedziami na Słowacji. Dwa incydenty w 48 godzin

Świat
Problem z niedźwiedziami na Słowacji. Dwa incydenty w 48 godzin
Pixabay
W słowackich górach odnotowano dwa ataki niedźwiedzi brunatnych w ciągu 48 godzin (zdj. ilustracyjne)

W słowackim kraju żylińskim w ciągu 48 godzin doszło do dwóch ataków niedźwiedzi brunatnych. Incydenty odnotowano w miejscach odległych od siebie o około 100 kilometrów. W sobotę zwierzę rzuciło się na grzybiarza. W niedzielę twarzą w twarz z niedźwiedziem stanęło małżeństwo na spacerze z psem.

O obu incydentach poinformowała słowacka Państwowa Ochrona Przyrody (SZoP) w mediach społecznościowych. Do pierwszego zdarzenia doszło w pobliżu wsi Stráňavy w powiecie żylińskim. Mężczyzna w poszukiwaniu grzybów zszedł ze szlaku i wszedł w gęsty las, tam natknął się na niedźwiedzia brunatnego.

 

Jak przekazał później służbom, na widok zwierzęcia w geście samoobrony strzelił do niego z broni śrutowej. Niedźwiedź wycofał w głąb lasu.

 

Na miejsce zdarzenia wezwano Zespół Interwencyjny ds. Niedźwiedzi Brunatnych Słowackiego Parku Narodowego. Służby uznały, że zwierzę skryło się w leśnej gęstwinie i nie stanowi zagrożenia.

 

ZOBACZ: Niecodzienny widok w Tatrach. Niedźwiedzie urządziły sobie wyścigi

Słowacja ma problem z niedźwiedziami. Wystarczyło 48 godzin

Do drugiego incydentu doszło w niedzielę, tym razem w pobliżu miejscowości Przybylina w powiecie Liptowski Mikułasz. Niedźwiedź zaatakował tam małżeństwo w średnim wieku na spacerze z psem.

 

Para zatrzymała się na odpoczynek przy szlaku turystycznym. W pewnym momencie zauważyli, że zbliża się do nich niedźwiedź. Oboje rzucili się do ucieczki i schowali w pobliskiej chatce, gdzie przeczekali zagrożenie. W zdarzeniu ucierpiał mężczyzna, nie wymagał jednak hospitalizacji.

 

Po tym incydencie lokalne władze zwróciły się do lokalnej społeczności z apelem o zachowanie szczególnej ostrożności

 

ZOBACZ: Zwrot ws. niedźwiedzia, który wtargnął do miasteczka na Słowacji

 

SZoP podkreśliła w komunikacie, że tak częste przypadki ataków niedźwiedzi brunatnych na Słowacji są kulminacją problemu, który narastał przez wiele lat. Jak dodano, obecnie ministerstwo środowiska prowadzi "intensywne negocjacje" z myśliwymi w celu identyfikacji i "ostatecznej eliminacji" tych osobników niedźwiedzi, które sprawiają problemy.

Kajetan Leśniak / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie