Jechał wózkiem inwalidzkim po drodze szybkiego ruchu. Interweniowała policja

Polska
Jechał wózkiem inwalidzkim po drodze szybkiego ruchu. Interweniowała policja
Facebook/Policja Ostrów Mazowiecka
Policja zatrzymała mężczyznę, który jechał wózkiem inwalidzkim po drodze S-61

Nietypowa interwencja ostrowskiej policji. Funkcjonariusze zostali wezwani do mężczyzny, który podróżował trasą szybkiego ruchu na wózku inwalidzkim. Mundurowi przetransportowali 31-latka w bezpieczne miejsce i ukarali mandatem.

"Trasa s-61 (droga szybkiego ruchu) to nieodpowiednie miejsce dla pieszego a za takiego zgodnie z przepisami ruchu drogowego uznaje się osobę poruszającą się wózkiem inwalidzkim" - napisała policja z Ostrowi Mazowieckiej (woj. mazowieckie), informując o nietypowym zdarzeniu.  

Ostrów Mazowiecka. Mężczyzna na wózku inwalidzkim jechał trasą szybkiego ruchu

Jak przekazano, w piątkowe popołudnie na drodze szybkiego ruchu S-61 w kierunku Łomży doszło do kilku niebezpiecznych sytuacji. Jednak jedna z nich była wyjątkowo nietypowa. Dyżurny ostrowskiej komendy otrzymał zgłoszenie dotyczące mężczyzny na wózku inwalidzkim poruszającego się trasą.  

 

ZOBACZ: Tragiczny bilans świątecznych wypadków. Dwa razy więcej interwencji strażaków


Funkcjonariusze pojechali we wskazane miejsce - okolice Podborza – i zatrzymali do kontroli 31-latka. Mężczyznę poinformowano o zakazie poruszania się przez pieszych trasą szybkiego ruchu. Ponadto sprawcę zdarzenia ukarano mandatem


Po zakończonych czynnościach, mundurowi eskortowali mężczyznę do miejsca, skąd mógł bezpiecznie opuścić S-61. 

Pieszy na drodze szybkiego ruchu. Komu grozi mandat?

Policjanci zaznaczyli w komunikacie, że trasa szybkiego ruchu to niebezpieczne miejsce dla osób znajdujących się poza pojazdem typu samochód. Zakaz poruszania się pieszych takimi drogami wskazuje artykuł 2. Ustawy – Prawo o ruchu drogowym.  


Według tego zapisu pieszy jest osobą, która znajduje się poza pojazdem na drodze i nie wykonuje na niej żadnych robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami

 

ZOBACZ: Tragiczny wypadek busa na autostradzie A1. Nie żyją dwie osoby


Za pieszego uważa się również osobę m.in. prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, urządzenie transportu osobistego, wózek dziecięcy czy osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim.

Karina Jaworska / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie