Wichury na południu Polski. Podniesiono stopień ostrzeżenia

Polska
Wichury na południu Polski. Podniesiono stopień ostrzeżenia
KP PSP Zakopane
Pogoda na południu Polski doprowadziła do licznych problemów na drogach

Osoby przebywające woj. małopolskim otrzymały wiadomości z alertem przed wichurami i burzami, które prognozowane są na południu Polski. Ostrzeżenia wydało też IMGW. W poniedziałek w Zakopanem i Rabce-Zdrój doszło do tragicznych wypadków spowodowanych wichurami. Zginęło pięć osób.

Ostrzeżenia o silnym wietrze Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla pasa południowej Polski od Wałbrzycha po Przemyśl. 

 

Najgorzej sytuacja wygląda na południe od Krakowa. Ostrzeżenia drugiego stopnia wydano dla powiatów wadowickiego, myślenickiego, limanowskiego, suskiego, nowotarskiego i tatrzańskiego. 

 

W reszcie powiatów w tej części kraju obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia. "Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 45 km/h, w porywach do 100 km/h, z południa" - czytamy. 

Alert RCB dla Małopolski 

Alert dla południowej Polski wydało też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. 

 

"Dziś po południu i w nocy prognozowany silny wiatr i burze z opadami. Możliwe wyłączenia prądu. Unikaj otwartych przestrzeni" - czytamy.

 

Ostrzeżenie tej treści trafiło do odbiorców, którzy przebywają w województwie małopolskim. 

Silny wiatr w woj. małopolskim. Liczne wypadki 

Gwałtowny porywy wiatru doprowadziły w poniedziałek do trzech tragicznych wypadków. Najpierw w samochodzie przygniecionym na jednej z zakopiańskich ulic zginęła młoda kobieta.

 

Kilka godzin później również w stolicy Tatr upadający konar zabił 9-letniego chłopca, a około godz. 14:30 do podobnej tragedii doszło w Rabce-Zdrój. W miejscowym parku drzewo przygniotło dwie kobiety i kilkuletniego chłopca.

 

W związku z zagrożeniem służby apelują, żeby pozostać w domach. 

Ostrzeżenia przed burzami

IMGW ostrzega też przed burzami, które mogą występować od Trójmiasta, do Szczecina na zachód i do Katowic na południe. Gwałtowne zjawiska mogą, więc przetoczyć się przez część województw pomorskiego i zachodniopomorskiego, kujowsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, łódzkiego, mazowieckiego i małopolskiego oraz niemal cały obszar woj. wielkopolskiego, lubuskiego i dolnośląskiego. 

Artur Pokorski / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie