Od kwietnia zmiany na liście leków refundowanych. Za niektóre trzeba zapłacić więcej

Polska
Od kwietnia zmiany na liście leków refundowanych. Za niektóre trzeba zapłacić więcej
PxHere
Od 1 kwietnia obowiązuje nowa lista leków refundowanych, zdj. ilustracyjne

Od poniedziałku obowiązuje nowa lista leków refundowanych. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w wykazie pojawiło się 86 nowych medykamentów lub wskazań. Zmieniły się stawki refundacji dla ponad tysiąca leków. W blisko połowie przypadków pacjenci będą musieli zapłacić więcej.

Od 1 kwietnia pojawiły się zmiany na liście leków refundowanych. Dopłata spadła dla 539 preparatów, a wzrosła dla 545.

 

Po wydaniu pozytywnych decyzji dotyczących objęcia refundacją do wykazu dodanych zostało 86 nowych produktów lub wskazań. 

 

Usunięte zostały 72 pozycje ze względu na wnioski o skróceniu obowiązywania terminu decyzji refundacyjnych, upłynięciu terminu takich decyzji lub odmową refundacji na kolejny okres. 

 

Nowe terapie dotyczą m.in. ginekologii, ginekologii onkologicznej, kardiologii i chorób rzadkich. 

 

Zmieniona lista leków refundowanych została opublikowana przez Ministerstwo Zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia. Nowa lista refundowanych leków

Jeszcze w marcu szefowa resortu Izabela Leszczyna, prezentując listę leków, zaznaczyła, że wśród chorób rzadkich udało się zmienić program terapii lekowej dla dzieci z SMA. - Zwiększamy możliwości i szanse leczenia w chorobach ginekologicznych, w chorobach onkologii ginekologicznej, kardiologii i chorobach rzadkich - zapowiadała. 

 

Zaprezentowano także dwie tzw. listy polskich leków. Leszczyna wyjaśniła, że pacjenci będą mogli kupić farmaceutyki z pierwszej listy 10 proc. taniej, a z drugiej - 15 proc. taniej.

 

ZOBACZ: Ministerstwo Zdrowia: Od kwietnia nowa lista leków refundowanych

 

Leszczyna zaznaczyła, że Ministerstwo Zdrowia chce wspierać polski przemysł farmaceutyczny i zwiększać udział w rynku produktów wytwarzanych przez polski przemysł farmaceutyczny. - Zależy nam na bezpieczeństwie lekowym, na bezpieczeństwie polskich pacjentów - mówiła.

Lista ma być poszerzana

Podczas konferencji prasowej głos zabrał także wiceszef MZ Maciej Miłkowski. Polityk mówił o refundacji leków na mięśniaki macicy i - jak zaznaczył - że jest to pierwsza terapia refundowana w tym wskazaniu.

 

Według Miłkowskiego istotnie została zmieniona także kardiologia, gdzie rozszerzono wskazania refundacyjne. Zmiany nastąpiły również wśród leków dla pacjentów pediatrycznych i dla dorosłych z zaburzeniami lipidowymi. 

 

Zapowiedział, że lista leków refundowanych będzie dalej poszerzana. - Widzimy, że są jeszcze olbrzymie możliwości w zakresie onkologii, hematoonkologii, jak również leczenia aptecznego - powiedział Miłkowski.

Artur Pokorski / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie