Ministerstwo Zdrowia: Od kwietnia nowa lista leków refundowanych

Polska Aleksandra Boryń / mak / polsatnews.pl
Ministerstwo Zdrowia: Od kwietnia nowa lista leków refundowanych
PAP/Paweł Supernak
Minister Izabela Leszczyna ogłosiła nową listę refundowanych leków

Minister zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała o nowej liście refundowanych leków. Obniżki cen będą obowiązywać od 1 kwietnia. Na liście znalazły się 33 pozycje, w tym siedem dla pacjentów onkologicznych. To już druga lista refundacji ogłoszona przez Ministerstwo Zdrowia w tym roku.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę refundowanych leków. Znajdują się niej 33 farmaceutyki, w tym siedem dla schorzeń onkologicznych jak np. nowotwór szyjki macicy, osiem dedykowanych chorobom rzadkim i 26 pozycji nieonkologicznych - m.in. substancje stosowane w leczeniu ciężkiej astmy, stwardnienia rozsianego czy choroby Leśniowskiego-Crohna. 

 

ZOBACZ: Korea Południowa. Rząd planuje masowe zawieszenia licencji lekarzom

Ministerstwo Zdrowia. Nowa lista refundowanych leków

Izabela Leszczyna zaznaczyła, że jest to druga lista leków refundowanych w tym roku, ale "pierwsza tak bogata". - Pobiliśmy rekord - mamy 33 nowe terapie lekowe - podkreśliła Izabela Leszczyna

 

Prezentując listę leków, których refundacja będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2024 r. szefowa MZ zaznaczyła, że wśród chorób rzadkich udało się zmienić program terapii lekowej dla dzieci z SMA. - Zwiększamy możliwości i szanse leczenia w chorobach ginekologicznych, w chorobach onkologii ginekologicznej, kardiologii i chorobach rzadkich - dodała.

 

ZOBACZ: Tabletka "dzień po", in vitro. Izabela Leszczyna z programem dla kobiet

 

Zaprezentowano także dwie tzw. listy polskich leków. Leszczyna wyjaśniła, że pacjenci będą mogli kupić farmaceutyki z pierwszej listy 10 proc. taniej, a z drugiej - 15 proc. taniej.

 

Leszczyna zaznaczyła, że Ministerstwo Zdrowia chce wspierać polski przemysł farmaceutyczny i zwiększać udział w rynku produktów wytwarzanych przez polski przemysł farmaceutyczny. - Zależy nam na bezpieczeństwie lekowym, na bezpieczeństwie polskich pacjentów - mówiła.

MZ: Lista leków refundowanych będzie poszerzana

Podczas konferencji prasowej głos zabrał także wiceszef MZ Maciej Miłkowski. Polityk mówił o refundacji leków na mięśniaki macicy i jak  zaznaczył, że jest to pierwsza terapia refundowana w tym wskazaniu. Według Miłkowskiego istotnie została zmieniona także kardiologia, gdzie rozszerzono wskazania refundacyjne. Zmiany nastąpiły również wśród leków dla pacjentów pediatrycznych i dla dorosłych z zaburzeniami lipidowymi. 

 

Zapowiedział, że lista leków refundowanych będzie dalej poszerzana. - Widzimy, że są jeszcze olbrzymie możliwości w zakresie onkologii, hematoonkologii, jak również leczenia aptecznego - powiedział Miłkowski.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie