Rosja na odsiecz Korei Północnej. Wykorzystała pozycję w ONZ
Rosja na Radzie Bezpieczeństwa ONZ zablokowała dalsze działanie panelu ekspertów ds. sankcji nałożonych na Koreę Północną. W zeszłym tygodniu grupa ta oświadczyła, że bada doniesienia ws. zakupu przez Moskwę broni od Pjongjangu. Przedstawiciele USA, Wielkiej Brytanii i Francji przekazały, że Kreml "ucisza strażnika".
Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła w trakcie ostatnich lat szereg sankcji na Pjongjang za program zbrojeń nuklearnych. Ograniczenia te nadal obowiązują, ale grupa ekspertów powołana do monitorowania naruszeń zostanie rozwiązana - przekazał portal BBC.
W czwartkowym głosowaniu Rady Bezpieczeństwa Rosja użyła prawa weta, jako stały członek, aby zablokować przedłużenie działania grupy - dodano. Chiny, najbliższy sojusznik Pjongjangu, wstrzymały się od głosu. Blokada ze strony Rosji wywołała falę potępienia ze strony m. in. USA, Wielkiej Brytanii, Korei Południowej.
Rosja używa prawa weta. Pomaga Korei Północnej
Rosja po raz pierwszy zablokowała przedłużenie działania panelu ekspertów, który od 14 lat był corocznie odnawiany przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Zdaniem ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytra Kułeby weto Rosji było równoznaczne z "przyznaniem się do winy", że używa ona północnokoreańskiej broni w wojnie.
Przedstawiciele USA, Wielkiej Brytanii i Francji przekazali na forum Rady, że Rosja "ucisza strażnika, ponieważ zaczął on informować o naruszeniach zasad przez Moskwę". W szczególności, że przekazuje wiadomości o zakupie broni z Korei Północnej.
ZOBACZ: Rosja ogłasza pobór do wojska. Dziesiątki tysięcy nowych żołnierzy
Przedstawiciel Korei Południowej w ONZ skrytykował "ślepy egocentryzm" Rosji i dodał, że nie ma uzasadnienia dla rozwiązania tej rady. - Jest to porównywalne do zniszczenia kamery przemysłowej, aby uniknąć złapania na gorącym uczynku - powiedział ambasador Hwang Joon-kook.
Rosja odrzuca oskarżenia
Rosja konsekwentnie zaprzecza użyciu północnokoreańskiej broni w wojnie w Ukrainie. Jej przedstawiciel w ONZ, Wasilij Nebenzia, ponownie odrzucił te oskarżenia.
- Panel nadal koncentruje się na trywialnych sprawach, które nie są współmierne do problemów stojących przed półwyspem - powiedział, dodając, że sankcje są "dużym obciążeniem" nałożonym na naród północnokoreański.
Od 2019 roku Rosja i Chiny starają się przekonać Radę Bezpieczeństwa do złagodzenia sankcji. Rada po raz pierwszy nałożyła sankcje na Pjongjang w 2006 roku w odpowiedzi na test nuklearny. Od tego czasu przyjęto 10 kolejnych rezolucji zaostrzających obostrzenia.
Czytaj więcej