Papież Franciszek spotkał się z więźniarkami. Zdobył się na niezwykły gest

Świat
Papież Franciszek spotkał się z więźniarkami. Zdobył się na niezwykły gest
PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI
Papież spotkał się z więźniarkami

Papież Franciszek w Wielki Czwartek wybrał się do więzienia dla kobiet na obrzeżach Rzymu. Odprawił tam mszę Wieczerzy Pańskiej i wykonał gest w stronę więźniarek - dwunastu z nich umył, wytarł, a później ucałował stopy.

Papież Franciszek odprawił mszę Wieczerzy Pańskiej na kobiecym oddziale więzienia Rabbia na północno-wschodnich obrzeżach Rzymu. W inauguracji Triduum Paschalnego 87-latek spotkał się z więźniarkami, a dwunastu z nich umył, wytarł i ucałował stopy. 

 

Obrzęd ten nawiązuje do gestu Jezusa, który w trakcie Ostatniej Wieczerzy obmył nogi apostołom. - Jezus w ten sposób uświadamia nam to, o czym mówił: "Nie przyszedłem, by mi służono, ale by służyć" - powiedział papież. 

Papież odprawił mszę w więzieniu dla kobiet 

Franciszek zwrócił się także bezpośrednio do więźniarek, zapewniając, że Bóg im przebaczy. - Wszyscy mamy swoje małe lub duże porażki, każdy ma swoją własną historię. Ale Pan zawsze na nas czeka z otwartymi ramionami i nigdy nie męczy się przebaczaniem - powiedział papież, cytowany przez Vatican News.

 

ZOBACZ: Najnowsze wieści z Watykanu. Chodzi o głos papieża

 

W mszy odprawionej na dziedzińcu zakładu karnego wzięły udział nie tylko więźniarki, ale także strażnicy, kapelani oraz urzędnicy. Pełniąca posługę w Rabbia, siostra Maria Pia Iammarino powiedziała, że wizyta papieża "pokazuje osadzonym, że są dla kogoś ważne i daje im nadzieję, że nie wszystko jest stracone". 

 

Papież Franciszek od początku swojego pontyfikatu odprawia mszę Wieczerzy Pańskiej poza Watykanem. Bywał w różnych zakładach karnych, szpitalach czy obozach dla uchodźców. W 2015 roku również pojawił się w więzieniu Rabbia, ale spotkał się zarówno z mężczyznami, jak i kobietami. Dopiero teraz obrzędy zostały poświęcone wyłącznie kobietom. 

Aldona Brauła / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie