Gen. Jarosław Gromadziński odwołany z Eurokorpusu. Jest śledztwo

Polska
Gen. Jarosław Gromadziński odwołany z Eurokorpusu. Jest śledztwo
X/Jarosław Gromadziński
Generał Jarosław Gromadziński

Służba Kontrwywiadu Wojskowego wszczęła postępowanie ws. gen. Jarosława Gromadzińskiego, bo - jak uzasadniono - na jego temat uzyskano nowe informacje. Generał został też odwołany ze stanowiska dowódcy Eurokorpusu - zastąpi go gen. Piotr Błazeusz. Gromadziński w oświadczeniu zapewnił, że nie ma sobie nic do zarzucenia.

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało w komunikacie, że postępowanie kontrolne dotyczy "poświadczenia bezpieczeństwa osobowego gen. broni Jarosława Gromadzińskiego".

 

W związku z tym resort kierowany przez Władysława Kosiniaka-Kamysza odwołał wojskowego ze stanowiska dowódcy Eurokorpusu. Ponadto gen. Gromadziński ma natychmiast wrócić do kraju.

 

ZOBACZ: Nie żyje żołnierz. Wypadek podczas szkolenia

 

MON informuje, że decyzja ta została podjęta zgodnie z Ustawą o Obronie Ojczyzny z 11 marca 2022 roku. Resort dodał, że "dla zapewnienia ciągłości funkcjonowania Dowództwa Eurokorpusu, na zajmowane przez gen. broni Jarosława Gromadzińskiego stanowisko w trybie natychmiastowym wyznaczony zostanie inny oficer".

 

W środę wieczorem ministerstwo przekazało, że nowym dowódcą Eurokorpusu zostanie gen. broni Piotr Błazeusz, dotychczasowy I zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

"Nie mam sobie nic do zarzucenia". Generał reaguje

Nieco wcześniej gen. Gromadziński opublikował w mediach społecznościowych oświadczenie, w którym przekazał, że nie ma sobie nic do zarzucenia. "(...) Chciałbym oświadczyć, że przez 34 lata zawodowej służby wojskowej zawsze dobro służby, dobro Ojczyzny stawiałem na pierwszym miejscu, często kosztem rodziny" - czytamy. 

 

"Pełniąc służbę na stanowiskach sztabowych i dowódczych, w kraju oraz za granicą, jak również współpracując z sojusznikami z NATO zawsze godnie reprezentowałem mundur żołnierza polskiego" - zapewnił generał. 

 

Gromadziński uznał, że nie ma sobie nic do zarzucenia. "Wierzę, że wszczęta przez SKW procedura kontrolna zakończy się dla mnie pozytywnie" - podkreślił, dziękując za "słowa wsparcia i otuchy w tych trudnych dla mnie i mojej rodziny chwilach". 

Gen. Jarosław Gromadziński dowodził Eurokorpusem od 2023 roku

Generał Jarosław Gromadziński został dowódcą Eurokorpusu pod koniec czerwca 2023 roku. Był pierwszym Polakiem na tym stanowisku. Przed objęciem funkcji był radcą koordynatorem szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, wcześniej pełnił funkcję pierwszego dowódcy formowanej od 2018 roku 18. Dywizji Zmechanizowanej.

 

ZOBACZ: Wybuch trotylu na poligonie. Nie żyje dwóch żołnierzy

 

Służył też w Międzynarodowym Zespole do spraw Pomocy Ukrainie w niemieckim Wiesbaden, gdzie razem z amerykańskimi wojskowymi odpowiadał za szkolenie ukraińskich żołnierzy. 3 maja zeszłego roku został awansowany przez prezydenta Andrzeja Dudę do stopnia generała broni.

Eurokorpus. Wojskowa struktura szybkiego reagowania

Eurokorpus to wojskowa struktura szybkiego reagowania, w której skład wchodzi sześć państw ramowych: Niemcy, Francja, Hiszpania, Belgia oraz Luksemburg - a od początku 2022 r. także Polska - oraz pięć państw współpracujących: Austria, Grecja, Włochy, Rumunia i Turcja.

 

ZOBACZ: Obowiązkowa służba wojskowa w Polsce? Szef BBN Jacek Siewiera ma pomysł

 

Struktura współdziała z NATO oraz Unią Europejską, jest jednak zarządzana przez wchodzące w jej skład państwa - decyzje dot. Eurokorpusu podejmują ministrowie obrony i spraw zagranicznych wchodzących w jego skład krajów.

 

Dowództwo zlokalizowane w Strasburgu odpowiada za wydzielanie oddziałów sojuszniczych do udziału w operacjach kryzysowych, humanitarnych, ratunkowych oraz wymuszania i utrzymania pokoju - zarówno na potrzeby Unii Europejskiej, jak i NATO.

Dawid Kryska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie