Przeszukania ws. Funduszu Sprawiedliwości. Donald Tusk skomentował działania Prokuratury Krajowej

Polska
Przeszukania ws. Funduszu Sprawiedliwości. Donald Tusk skomentował działania Prokuratury Krajowej
X/Donald Tusk
Donald Tusk

"Niech prawo zawsze prawo znaczy, a sprawiedliwość - sprawiedliwość" - tak Donald Tusk skomentował wtorkową akcję służb. Na polecenie prokuratorów badających wykorzystanie środków z Funduszu Sprawiedliwości przeprowadzono przeszukania w domach polityków Suwerennej Polski, w tym Zbigniewa Ziobry.

"Niech prawo zawsze prawo znaczy, a sprawiedliwość - sprawiedliwość" - napisał we wtorek w mediach społecznościowych premier Donald Tusk, odnosząc się do wtorkowej akcji przeszukania w domach polityków.

 

Wcześniej Prokuratura Krajowa poinformowała, że w różnych miejscach na terenie kraju na polecenie prokuratorów zajmujących się badaniem wykorzystania środków z Funduszu Sprawiedliwości doszło do przeszukań. Służby pojawiły się m. in. w domu b. ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry.

 

Jak przekazał rzecznik PK prok. Przemysław Nowak, ws. Funduszu Sprawiedliwości zatrzymano cztery osoby: trzech urzędników z Ministerstwa Sprawiedliwości związanych z funduszem oraz jedną osobę, która jest beneficjentem funduszu.

 

- Żadna osoba dzisiaj zatrzymana nie była objęta immunitetem - dodał Nowak.

Przeszukania w domu Zbigniewa Ziobry i innych. Komentarz ABW

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wskazuje, że funkcjonariusze "realizują czynności zatrzymania osób oraz przeszukania kilkudziesięciu miejsc zamieszkania osób fizycznych i siedzib podmiotów gospodarczych. Przedmiotowe czynności zlecone zostały w ramach wielowątkowego śledztwa prowadzonego przez śledczych z Prokuratury Krajowej w Warszawie".

 

ZOBACZ: Szef MSWiA o przeszukaniu w domu Zbigniewa Ziobry: Nie ma już "kasty bezkarnych"

 

Spraw dotyczy "przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych".


Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński w komunikacie dodaje, że "osoby zatrzymane zostaną przekazane do dyspozycji prokuratury, która będzie podejmować decyzje co do zastosowania ewentualnych środków zapobiegawczych". 

Michał Blus / pbi / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie