Poradnik przez wyborami samorządowymi 2024. Episkopat wyjaśnia, jak powinni głosować katolicy

Polska Aleksandra Boryń / Polsatnews.pl
Poradnik przez wyborami samorządowymi 2024. Episkopat wyjaśnia, jak powinni głosować katolicy
Polsat News
Wybory samorządowe 2024. Episkopat wydał komunikat dla katolików

Rada ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski (KEP) wydała komunikat ws. zbliżających się wyborów samorządowych. Zaprezentowano "Vademecum wyborcze katolika", w którym zawarto pięć zasad, którymi powinna kierować się osoba wierząca. Jest mowa o odpowiedzialnym podejściu, ładzie moralnym czy prawie do życia.

W poniedziałek wydano komunikat prezentujący stanowisko Rady KEP ds. Społecznych przed wyborami samorządowymi w Polsce. Jak czytamy podczas marcowego posiedzenia poruszono problemy, które "z całą ostrością ujawniły się po ostatnich wyborach parlamentarnych w Polsce".

Wybory samorządowe 2024. Episkopat zabrał głos

W dalszej części publikacji podkreślono, że rada apeluje o "odpowiedzialne podejście do wyborów samorządowych" i przypomina zasady, którymi powinien kierować się człowiek wierzący. W tym celu przekazano "Vademecum wyborcze katolika", które - zdaniem autorów - może być pomocne przy podejmowaniu decyzji wyborczych.

 

Jako pierwszy punkt wskazano uczestnictwo w wyborach. "Udział w wyborach jest obowiązkiem sumienia katolika. Jest to bowiem dowód podstawowego zaangażowania się 'na rzecz dobra wspólnego, czyli dobra wszystkich i każdego' - czytamy. 

 

ZOBACZ: Zmiana w Kościele. Nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski został abp Tadeusz Wojda

 

Dalej wskazano na znaczenie dobra wspólnego. "Obowiązek wyborczy wymaga odpowiedzialnych decyzji w oparciu o zasady ładu moralnego" - czytamy. Jednocześnie podkreślono "wartości nienegocjowalne", które powinny być nadrzędne dla katolików. A są to:

  • bezwarunkowe poparcie dla prawa do życia od poczęcia do naturalnego kresu
  • ochrona praw rodziny, oparta na monogamicznym małżeństwie osób przeciwnej płci
  • stanie na straży zagwarantowania prymatu rodziców w wychowaniu swoich dzieci
  • obrona wolności sumienia i wolności religijnej
  • sprzeciw wobec budowania świata "tak, jakby Boga nie było"
  • angażowanie się na rzecz wewnętrznego i zewnętrznego pokoju
  • troska o etyczny kształt procesów gospodarczych i jednoczesny sprzeciw "ekonomii, która zabija"

"Kwestie te stanowią zbiór zasad, które powinny być uwzględnione podczas podejmowania decyzji wyborczych" - podkreślono. W komunikacie zacytowano także fragment upomnienia papieża Franciszka, który przekazał, że "sumienie chrześcijańskie nie pozwala nikomu przyczyniać się przez oddanie głosu do realizacji programu politycznego lub konkretnej ustawy, które podważają podstawowe zasady wiary i moralności".

 

ZOBACZ: Papież zrezygnował z historycznego rytuału. Lekarz Franciszka wyjaśnia

 

Czwartym punktem w "wyborczym Vademecum katolika" jest "uznanie demokratycznych wyborów", gdzie podkreślono, że nawet jeśli wynik głosowania jest sprzeczny z poglądami katolika to należy uszanować wyniki. Jako ostatnie wskazano "modlitwę za ojczyznę".

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie