Ciemne chmury nad Jackiem Kurskim. Minister złożył zawiadomienie do prokuratury

Polska
Ciemne chmury nad Jackiem Kurskim. Minister złożył zawiadomienie do prokuratury
Polsat News
Jacek Kurski

"Złożyłem zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Jacka Kurskiego" - przekazał Bartłomiej Sienkiewicz. Szef resortu kultury podkreśla, że chodzi o funkcjonowanie telewizji publicznej w czasach rządów PiS. Na tę informację zareagował były szef TVP Jacek Kurski.

"Były prezes TVP zniszczył publiczną instytucję i doprowadził do degradacji jej misji, jaką jest rzetelna, obiektywna i dostępna dla każdej Polki i Polaka informacja o najważniejszych sprawach w kraju" - napisał w mediach społecznościowych Sienkiewicz.

 

Jednocześnie przekazał, że do prokuratury trafiło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

 

Politycy Koalicji Obywatelskiej wielokrotnie zarzucali, że TVP pod kierownictwem Jacka Kurskiego była nieobiektywna. Zmiany w mediach publicznych były jedną z pierwszych decyzji, kiedy rząd Donalda Tuska przejął władzę 13 grudnia.

KO chce rozliczyć Jacka Kurskiego. Były szef TVP odpowiada

"Nie wiem co zażył dzisiaj pdpł. Bartłomiej Sienkiewicz, ale musiała być to końska dawka" - przekazał w mediach społecznościowych Jacek Kurski.

 

Były szef TVP dodał, że "uzurpator, który dla zabicia pluralizmu w Polsce od 3 miesięcy bezprawnie likwiduje TVP donosi na tych, którzy ją postawili na nogi".

 

"Dziś jeszcze info na temat kroków w odpowiedzi na tę hucpę" - zadeklarował Kurski.

Zmiany w TVP

Zmiany w programowe w Telewizji Polskiej były następstwem decyzji podjętej przez ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza, który jeszcze w grudniu odwołał prezesów i rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Na ich miejsce powołał zastępców, w tym Tomasza Syguta jako nowego prezesa TVP czy Marka Błońskiego na stanowisko zarządcy Polskiej Agencji Prasowej.

 

W związku z jego decyzją politycy PiS okupowali gmach Telewizji Polskiej. W siedzibie na ulicy Woronicza interweniowała policja, a sygnał TVP Info został przerwany. Zamiast typowych programów informacyjnych zaczęto nadawać TVP 1 i TVP 2. Sytuacja w Polsce było szeroko komentowana w mediach zarówno krajowych, jak i zagranicznych.

 

ZOBACZ: Zdecydowane cięcia w TVP. Bartłomiej Sienkiewicz deklaruje

 

Politycy PiS argumentowali, że zgodnie z obowiązującą ustawą jedynym organem uprawnionym do zmian kierownictwa w mediach publicznych jest Rada Mediów Narodowych. Sądy podejmowały różne decyzje wpisując nowe władze spółek mediów publicznych do KRS. Część referendarzy nie zgodziła się na wpisanie nowych prezesów

 

Kolejnym krokiem Sienkiewicza było wprowadzanie zmian w mediach publicznych w ramach procesu postawienia spółek w stan likwidacji.

Jakub Krzywiecki / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie