Nie żyje pisarz, eseista Tomasz Łubieński. Miał 85 lat

Polska
Nie żyje pisarz, eseista Tomasz Łubieński. Miał 85 lat
wikimedia/Mariusz Kubik/CC BY 3.0
Nie żyje pisarz Tomasz Łubieński

Nie żyje Tomasz Łubieński, prozaik, dramaturg, eseista, wieloletni red. naczelny miesięcznika "Nowe Książki". Miał 85 lat. O śmierci poinformował Instytut Książki.

W wieku 85 lat zmarł Tomasz Łubieński, dramaturg, eseista i wieloletni redaktor naczelny miesięcznika "Nowe Książki". Śmierć prozaika przekazał w piątek Instytut Książki


Łubieński urodził się 18 kwietnia 1938 r. w Warszawie. Studiował historię i polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, już podczas studiów publikował w "Twórczości" i "Współczesności".

 

ZOBACZ: Rodzina królewska w żałobie. Nie żyje Thomas Kingston

Tomasz Łubieński nie żyje

Urodził się w Warszawie. Jego ojcem był Konstanty Łubieński, prawnik, publicysta i poseł na sejm PRL oraz członek Rady Państwa. W latach 60. Łubieński przez rok mieszkał we Francji i po powrocie współpracował m.in. z tytułami "Polska", "Kultura" oraz "Res Publica", którego był współzałożycielem.

 

W 1978 r. ukazał się tom esejów "Bić się czy nie bić" poświęcony rozważaniom o sensie polskich powstań narodowych w XVIII i XIX w. W latach 80. XX w. Łubieński publikował w czasopismach emigracyjnych "Aneks" i "Zeszyty Literackie". Od 1989 do 1992 był członkiem redakcji "Tygodnika Solidarność", oraz działaczem "Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

 

ZOBACZ: USA. Nie żyje John Barnett. Sygnalista Boeinga ujawniał nieprawidłowości w spółce

 

Wydał również książkę eseistyczną "Ani triumf, ani zgon", głos w dyskusji o zasadności i bilansie Powstania Warszawskiego. Pisarz był członkiem Związku Literatów Polskich (1972-1983), Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (od 1989), Polskiego PEN Clubu (od 1979).

 

W 2006 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył Tomasza Łubieńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2016 r. Łubieński nie przyjął nadanego mu przez ministra kultury Piotra Glińskiego Srebrnego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis.  

mak / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie