Rosja. W. Putin zwolnił dowódcę marynarki wojennej po upokarzających porażkach

Świat
Rosja. W. Putin zwolnił dowódcę marynarki wojennej po upokarzających porażkach
PAP/EPA/MIKHAIL METZEL/SPUTNIK/KREMLIN POOL
Władimir Putin

Władimir Putin zwolnił dowódcę marynarki wojennej Nikołaja Jewmienowa. Zastąpił go dowódca Floty Północnej - Aleksandr Moisiejew. Dymisja ma związek z serią upokarzających strat na Morzu Czarnym, które ponosi Rosja. Ukraina przełamała blokadę portów i wznowiła eksport zbóż.

Prezydent Rosji Władimir Putin zwolnił dowódcę rosyjskiej marynarki wojennej admirała Nikołaja Jewmienowa, który dowodził od 2019 roku - poinformował "Financial Times", powołując się informację od dwóch ukraińskich urzędników.

 

Jak dodano, stanowisko objął dowódca Floty Północnej Aleksandr Moisiejew.

 

Decyzja ta jest spowodowana porażkami i upokarzającymi stratami Rosji na Morzu Czarnym - zaznacza "FT".

 

Ukraina zmusiła Rosję do odwrotu na tym akwenie. Kijów korzystając z własnych dronów i broni dostarczanej przez kraje zachodnie zatopił kilka rosyjskich okrętów wojennych i zestrzelił wiele samolotów o dużej wartości.

Upokarzające straty Rosji. Dowódca rosyjskiej marynarki wojennej zwolniony

W skutek tego Kreml zdecydował o przeniesieniu Floty Czarnomorskiej na wschód i wstrzymaniu całodobowego rozpoznania powietrznego.

 

Sukcesy Ukrainy na Morzu Czarnym spowodowały przełamanie blokady portów, a to umożliwiło wznowienie eksportu zbóż. W lutym osiągnął on najwyższy poziom od początku rosyjskiej inwazji.

 

ZOBACZ: Rosja. Samolot Ił-76 rozbił się pod Moskwą

 

Dodano, że wskutek weekendowego ataku przeprowadzonego przez Ukrainę poważnie uszkodzone zostały dwa rosyjskie samoloty wczesnego ostrzegania i kontroli powietrznej A-50. Znajdowały się one w zakładzie naprawy samolotów w Taganrogu na południu kraju.

 

"FT" pisze, że zdjęcia satelitarne zdają się potwierdzać uszkodzenia. Pokazują one ślady wybuchów w miejscu, w którym jeden z samolotów był na płycie lotniska w momencie ataku oraz na dachu hangaru, w którym znajdował się drugi samolot.

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie