Rosja. Samolot Ił-76 rozbił się pod Moskwą

Świat
Rosja. Samolot Ił-76 rozbił się pod Moskwą
MON Rosji
Ił-76 rozbił się pod Moskwą

Ił-76 rozbił się w okolicy miasta Iwanowo pod Moskwą - podały we wtorek rosyjskie media. Na pokładzie znajdowało się 15 osób.

Rosyjska agencja RIA Novosti, powołując się na MON tego kraju, przekazała, że podczas startu z lotniska w obwodzie iwanowskim rozbił się wojskowy samolot transportowy Ił-76.

 

"Na pokładzie było ośmiu członków załogi i siedmiu pasażerów" - dodał resort. Według lokalnych mediów nikt nie przeżył. 


Agencja podaje, że przyczyną wypadku był pożar w jednym z silników. Na lotnisko przyleciała komisja Naczelnego Dowództwa Sił Powietrznych Rosji.

Katastrofa samolotu z jeńcami

Przypomnijmy, pod koniec stycznia kilkadziesiąt osób zginęło w katastrofie innego wojskowego samolotu transportowego IŁ-76 w pobliżu Biełgorodu.

 

Według Rosjan na pokładzie znajdowało się 65 ukraińskich jeńców. Żołnierze mieli zostać wymienieni na rosyjskich wojskowych. Ukraińskie źródła podają natomiast, że samolot transportował pociski rakietowe S-300.

 

Poza ukraińskimi jeńcami na pokładzie znajdowało się również sześciu członków załogi i trzech eskortujących - powiedział wówczas rosyjski minister obrony. Łącznie w wypadku miało brać udział 74 osób. Nikt nie przeżył. 

Reakcja Ukrainy

Ukraiński sztab nie od razu odniósł się do katastrofy samolotu. W kilka godzin po wypadku przekazał, że "zbierają i analizują wszelkie niezbędne informacje". Urzędnicy zaapelowali do obywateli i mediów o powstrzymanie się przed "rozpowszechnianiem niesprawdzonych informacji". Sztab oznajmił też, że "wróg aktywnie prowadzi informacyjne operacje specjalne", których celem jest "zdestabilizowanie społeczeństwa ukraińskiego". 

 

Samoloty Ił-76 służą do przewożenia ludzi i ładunku, w tym sprzętu wojskowego. Zwykle maszyna ma pięcioosobową załogę i może przewieźć do 90 osób.

Aleksandra Cieślik / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie