Rosja. Katastrofa rosyjskiego samolotu. Nie żyje kilkadziesiąt osób

Świat
Rosja. Katastrofa rosyjskiego samolotu. Nie żyje kilkadziesiąt osób
Wikipedia Commons/Artem Katranzhi
Katastrofa rosyjskiego IŁ-74

Kilkadziesiąt osób zginęło w katastrofie wojskowego samolotu transportowego IŁ-76 w pobliżu Biełgorodu - podają rosyjskie media. Według Rosjan na pokładzie znajdowało się 65 ukraińskich jeńców, żołnierze mieli zostać wymienieni na rosyjskich wojskowych. Ukraińskie źródła podają natomiast, że samolot transportował pociski rakietowe S-300 i ostrzegają przed wrogą dezinformacją.

Wojskowy samolot transportowy IŁ-76 według rosyjskich władz transportował 65 ukraińskich jeńców wojennych. Maszyna rozbiła się w zachodnim regionie Biełgorodu, w graniczącym z Ukrainą obwodzie -  podała agencja informacyjną RIA-Novosti, cytowana przez AFP. 

 

Poza ukraińskimi jeńcami na pokładzie znajdowało się również sześciu członków załogi i trzech eskortujących - powiedział rosyjski minister obrony. Łącznie w wypadku miało zginąć 74 ludzi. Nikt nie przeżył. 

 

Według Rosjan, za katastrofę samolotu odpowiedzialni są Ukraińcy, na razie nie można jednak tego potwierdzić. - Zestrzelili w powietrzu  własnych żołnierzy. Swoich własnych - mówił przewodniczący rosyjskiej Dumy, Wiaczesław Wołodin podczas sesji plenarnej. - Nasi piloci, którzy wykonywali misję humanitarną, zostali zestrzeleni - stwierdził rosyjski polityk. 

Katastrofa samolotu w Rosji. Apel ukraińskiego sztabu

Na wideo udostępnionym w mediach społecznościowych widać upadek samolotu w pobliżu wsi Jabłonowo, po którym nastąpiła eksplozja około godz. 11 czasu lokalnego (ok. godz. 9 w Polsce). 

 

Rzecznik prezydenta Rosji, Dmitrij Pieskow przekazał, że Kreml jest świadomy katastrofy, ale odmówił podania szczegółów.

 

Lokalne media ukraińskie powołują się z kolei na źródła w siłach obronnych i podają, że Ukraina zestrzeliła samolot, który transportował pociski rakietowe. "Źródła w Sztabie Generalnym twierdzą, że samolot przewoził pociski rakietowe S-300" - podaje "Ukrainska Prawda". 

 

ZOBACZ: Rosja. Pożar terminala gazowego. Ewakuowano 150 osób

 

Ukraiński sztab nie od razu odniósł się do katastrofy samolotu. W kilka godzin po  wypadku przekazał, że "zbierają i analizują wszelkie niezbędne informacje". Urzędnicy zaapelowali do obywateli i mediów o powstrzymanie się przed "rozpowszechnianiem niesprawdzonych informacji". Sztab oznajmił też, że "wróg aktywnie prowadzi informacyjne operacje specjalne", których celem jest "zdestabilizowanie społeczeństwa ukraińskiego". 

 

Samoloty Ił-76 służą do przewożenia ludzi i ładunku, w tym sprzętu wojskowego. Zwykle maszyna ma pięcioosobową załogę i może przewieźć do 90 osób.

 

Wcześniej w środę gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow, informował, że Ukraina przeprowadziła atak dronów na rosyjski Biełgorod, a rosyjskie obrona powietrzna zniszczyła kilka bezzałogowych samolotów. 

 

Aleksandra Kozyra / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie