Andrzej Duda: Będziemy wspierać prywatny projekt budowy elektrowni jądrowej w Polsce

Biznes
Andrzej Duda: Będziemy wspierać prywatny projekt budowy elektrowni jądrowej w Polsce
PAP/Leszek Szymański
Prezydent RP Andrzej Duda

- Tylko elektrownie jądrowe są w stanie nas zabezpieczyć w stałe dostawy prądu - powiedział w rozmowie z Polsat News prezydent Andrzej Duda, który przebywa z wizytą w USA. Głowa państwa podkreśliła również, że Polska będzie wspierać prywatny projekt budowy elektrowni, czyli wspólne przedsięwzięcie PGE PAK Energia Jądrowa oraz koreańskiego koncernu KHNP.

Reporterka Polsat News Magda Sakowska zapytała prezydenta Andrzeja Dudę, w pierwszym wywiadzie po wizycie w Białym Domu, między innymi o bezpieczeństwo energetyczne Polski. 

 

- Zakładając, że chcemy zrealizować nasze zobowiązania klimatyczne i chcemy zrealizować to, do czego politycznie zobowiązały się państwa UE, jeśli chodzi o ochronę klimatu, ograniczanie emisji CO2, to nie ma szans zrealizować tego w tak wielkim kraju jak nasz bez elektrowni jądrowych, bo tylko one są w stanie nas zabezpieczyć w stałe dostawy prądu - podkreślił Andrzej Duda.  

"Musimy budować elektrownie jądrowe"

- Niestety, leżymy w takiej części świata, gdzie słońce nie świeci 24 godziny na dobę, czy 365 dni w roku. Jesteśmy w takim kraju, w takim miejscu na świecie, gdzie wiatr nie świeci 24 godziny na dobę, że jak mamy wiatraki, czy instalacje solarne, to one bez przerwy będą nas zasilały. Niestety tak nie jest. Musimy mieć stałe, stabilne źródła zasilania. To, wobec realizowanej polityki klimatycznej daje tylko atom. W związku z powyższym musimy budować elektrownie jądrowe, tym bardziej że wszystkie prognozy są takie, że my energii elektrycznej będziemy potrzebowali coraz więcej - mówił prezydent. 

 

Wideo: Wizyta w USA. Prezydent Andrzej Duda dla Polsat News

 

 

Głowa państwa odniosła się również do budowy elektrowni jądrowej w Koninie-Pątnowie, czyli wspólnego przedsięwzięcia PGE PAK Energia Jądrowa oraz koreańskiego koncernu KHNP. - Elektrownia jądrowa, która będzie w Polsce, to oczywiście projekt prywatny, ale realizowany przy wsparciu państwa polskiego i my tą politykę tego sektora prywatnego popieramy i to jest element naszego bezpieczeństwa energetycznego, bo najważniejsze jest to, byśmy te elektrownie mieli u nas w Polsce w dyspozycji i to jest rzecz absolutnie podstawowa, żebyśmy nie byli uzależnieni energetycznie. O to chodziło wcześniej z gazem, żebyśmy byli w jak największym stopniu uniezależnieni energetycznie, mogliśmy to zrobić tylko poprzez dywersyfikacje dostaw, bo sami niestety tyle gazu nie mamy, ale możemy sami dla siebie wyprodukować prąd. I chcemy to zrobić - powiedział prezydent.

 

W listopadzie 2023 spółka PGE PAK Energia Jądrowa otrzymała decyzję zasadniczą wydaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w sprawie budowy elektrowni jądrowej w regionie konińskim. Elektrownia ma zostać wyposażona w bezpieczną technologię APR1400, a dwa reaktory o łącznej mocy zainstalowanej 2800 MW mają dostarczyć rocznie 22 TWh energii. Pokrywa to obecnie ok. 12 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce.

Bezpieczna energia dla Polski

KHNP oferuje bezpieczną, efektywną, funkcjonującą od ponad 40 lat koreańską technologię reaktorów jądrowych. Obecnie KHNP jest trzecim największym operatorem elektrowni jądrowych na świecie, w ostatnim czasie zrealizowało z dużym sukcesem w terminie i budżecie jedną z największych inwestycji na świecie - elektrownię jądrową w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

 

- Ta inwestycja to szansa dla Polski, regionu i przede wszystkim dla nas Polaków - bo energia jądrowa to stabilna, czysta i tania energia dla polskich rodzin i firm na kolejne kilkadziesiąt lat - podkreśla Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz ZE PAK i Przewodniczący Rady Nadzorczej PGE PAK Energia Jądrowa.

luq/ / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie