Flaga Szwecji zawisła przed siedzibą NATO. "Historyczny dzień"

Świat Bartosz Treder / polsatnews.pl
Flaga Szwecji zawisła przed siedzibą NATO. "Historyczny dzień"
AP/Geert Vanden Wijngaert
Szwedzka flaga przed siedzibą NATO

Szwedzka flaga oficjalnie zawisła przed siedzibą główną NATO w Brukseli. Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg stwierdził podczas konferencji prasowej, że to "historyczny dzień" dla wszystkich krajów członkowskich.

W siedzibie głównej NATO w Brukseli odbywa się uroczystość przywitania Szwecji w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego. W ceremonii bierze udział m.in. premier Szwecji Ulf Kristersson oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Na maszt przed budynkiem została wzniesiona flaga nowego kraju członkowskiego. 

 

- To jest historyczny dzień. Za kilka chwil wzniesiemy szwedzką flagę w siedzibie NATO oraz wszędzie na terenie całego Sojuszu i powitamy Szwecję jako 32. członka NATO - mówił Stoltenberg na konferencji prasowej poprzedzającej wciągnięcie flagi na maszt. 

Flaga szwedzka przed siedzibą NATO. "Historyczny dzień"

Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego stwierdził, że Szwecja zajmuje należące się jej miejsce przy stole NATO i znajdzie się pod tarczą ochrony artykułu piątego. To zdaniem Stoltenberga jest ostateczna gwarancja wolności i bezpieczeństwa krajów członkowskich. - Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego - mówił.

 

ZOBACZ: Szwecja została członkiem NATO. "Sojusz jest większy i silniejszy"

 

- Dołączenie do NATO jest dobre dla Szwecji, stabilizacji na północy i całego Sojuszu. Szwecja od dawna była naszym partnerem, a teraz jest jednym z państw członkowskich. Łączy się to ze wszystkimi korzyściami i odpowiedzialnościami. Szwecja ma zaawansowane technologiczne potencjały jeśli chodzi o sektor obronny i przeznacza poza 2 proc. PKB na obronność - wyliczał sekretarz generalny.

 

Jens Stoltenberg przekazał również, że wojska szwedzkie uczestniczą obecnie w największych ćwiczeniach wojskowych NATO od czasu zakończenia zimnej wojny. Ma to być demonstracja jedności i determinacji krajów członkowskich. 

Szwecja w szeregach NATO. Flaga zawisła na maszcie

- W odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainę, NATO znacznie zwiększyło swoją obecność na terenie wszystkich krajów członkowskich, a obecność Szwecji jeszcze bardziej temu pomoże. Kiedy Putin rozpętał pełnoskalową inwazję dwa lata temu, chciał uzyskać mniej NATO i więcej kontroli nad swoimi sąsiadami, niszcząc Ukrainę jako suwerenne państwo - dodał sekretarz generalny Sojuszu, wskazując że NATO staje się coraz większe i silniejsze, a Ukraina jest bliższa członkostwa w strukturach niż kiedykolwiek wcześniej.   

 

ZOBACZ: Zmiany w NATO. Misja Baltic Air Policing przeniesiona na Łotwę

 

Premier Szwecji  Ulf Kristersson w czasie konferencji prasowej stwierdził, że jego kraj jest bardzo dumny, że jest razem z dotychczasowymi partnerami i sojusznikami w szeregach. - Bardzo doceniam naszą ścisłą współpracę - mówił. 

 

- Jedność i solidarność będą hasłem przewodnim Szwecji jako państwa NATO. Będziemy dzielić się obciążeniami, odpowiedzialnościami i ryzykiem z naszymi sojusznikami. Sytuacja bezpieczeństwa w naszym regionie nie była tak poważna od czasu II wojny światowej - wskazał Kristersson, dodając że Rosja pozostanie zagrożeniem dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego w przewidywanej przyszłości. 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie